Youtube’dan Müzik Servisi Geliyor

Youtube Müzik Servisi

Video paylaşım sitesi olan YouTube ücretli müzik servisi kurmak için kollarını sıvadı. Yapılan araştırmalar sonucunda video paylaşım sitesi olan YouTube’un daha çok müzik dinlemek için kullanıldığı sonucu ortaya çıktı. Bu bağlamda Google’ın sahibi olduğu YouTube çoğu müzik şirketleriyle anlaşma sağladı ve bir çok şirketle de görüşmelerini sürdürüyor.

İçerisinde pek çok müzik klibinin bulunduğu video kanalı özellikle telefondan izlediği zaman oldukça fazla megabayt harcamaktadır. Google, kullanıcıların izlemek için değil dinlemek için kullandıkları video paylaşım sitesinin bir de müzik servisini açmaya karar verdi. Bu servis aynı Spotify, Deezer ve Apple Music servisleri gibi telefon için uygulaması olacak. Ayrıca ses kalitesi içinde ayrıntılı çalışmalar da sürüyor.

rapsodiyoutube

YouTube Şartları Zorluyor

YouTube çok geniş yelpazeli bir müzik servisi için tüm şartları zorluyor. Çoğu müzik servisinin sonunu getiren yeni telif haklarını genişletmeye çalışan Youtube müzik kuruluşlarından tepki görmeye başladı bile. Konu ile ilgili açıklama yapan Dünya Bağımsız Müzik Endüstrisi Ağı, YouTube’un öne sürdüğü anlaşma maddelerinin acımasız, olumsuz ve uzlaşmadan uzak olduğunu iddia etti.

Müzik şirketleri ve müzik ağlarından yapılan olumsuz görüşlere rağmen YouTube hiç açıklamada bulunmayarak kararlı çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor. Olumsuz tüm bildirilere rağmen YouTube’un elinde çok önemli bir koz bulunuyor. Olumsuz bildiri yapan şirketlerin videolarını silmeye başladı bile. Üzerinde bu kadar çok pazarlığın sürdüğü bir servis için ise beklentiler iyice büyüdü.

YouTube müzik şirketlerin %95’i ile anlaşma sağladı. Önümüzde ki aylarda müzik servisini görücüye çıkacağı belirtiliyor. Anlaşmaya varılan şirketler arasında Sony Music, Warner Music, Üniversal Music gibi önde gelen müzik şirketleri bulunuyor. Ancak kafa karıştıran kısım ise örneğin şarkıcı Adele’nin müzik hakları ABD’de Sony Music’e ait iken İngiltere de ise anlaşma sağlanamayan başka bir müzik şirketinde. Bu durumun içinden nasıl çıkılacak merakla bekleniyor.