Yan Flüt Bölümleri ve Bakımı

Flütün Bölümleri

Bir enstrümanı iyi çalabilmek için öncelikle çalacağınız enstrümanı çok iyi bilmeniz ve enstrümanı tanımanız gerekmektedir. Enstrümanı tanımanız eğitim sürecini hem daha kısa süre sürede tamamlamanızı sağlar hem de daha enstrümanı dış etkenlerden daha iyi tanıyarak ton kalitesini koruyup üstüne arttırabilirsiniz. Yan Flüt Kursu İzmir İçin Buradan Bilgi Alabilirsiniz .

Flüt 3 ana bölümden oluşur. Bunlar: Ağızlık, Gövde ve Kuyruktur.

  • Ağızlık Bölümü: Flütte sesleri oluşturan yer ağızlıktır. Ses bu bölümde meydana gelir. Mantar, Mantar kapağı ve içine üfleyerek sesi oluşturduğumuz üfleme deliği bu bölümde yer almaktadır.
  • Gövde Bölümü: Flütteki çoğu notanın oluştuğu yerdir. Burada perdeler yani parmaklarımızı bastığımız delikler vardır. Perdelerin hemen altında delikleri kapattığımızda hava kaçmasını önleyen bu sayede notanın daha temiz çıkmasının sağlayan Güderiler vardır. Perdelerin sabit kaldığı ‘Babalar’ ve perdelerin havada kalmasını sağlayan yaylar vardır. Onlar da bu bölümde yer alır.
  • Kuyruk Bölümü: Flütte genellikle kalın notaların yer aldığı, onları oluşturan yerdir. Bu bölümde de gövde kısmında olduğu gibi Perdeler, Güderileri, Babalar ve Yaylar bulunur. Bu iki bölümün ortak özelliği ise ağızlıktan gelen titreşimi notaya çevirmesi yani şekillendirmesidir.

Flütün Bakımı ve Onarımı

yan flut rapsodi

Flütün iç içe giren bölümlerin yağlanması veya bir krem yardımıyla kayganlaştırması hem o parçaların takıp çıkartılmasını kolaylaştıracaktır hem hava kaçırmamasını önleyecektir ayrıca o parçaların zarar görmesini engelleyecektir. Bu yüzden flüt çalmaya başlayan birine verilen ilk tavsiye budur. Bu işlemlerin yapılması kullanıcıya bağlıdır.

Flüt toparlanıp çantasına kaldırılırken yağlanan birleşim yerleri kirlenmesin diye koruyucu bilezikler kullanılır. Bu onların tekrar iş görebilmesi için önemli bir önlemdir. Bileziklerle muhafazaya alınan parçalar çantaya yerleştirilmeye hazır durumdadır. Delikleri kapatan kapakların yani perdelerin bağlı olduğu mekanizma eksen milleriyle gövdeye eklenmiştir. Bu miller üzerindeki hareket eden her parçanın da bakımı şarttır. En az yılda 1 kere yağlanmalıdır. Yalnız bu işlem sırasında ince bir kürdan ve ince bir makine yağı kullanılmalıdır. Yağın başka bir yere bulaşmamasına özenle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Nefesli çalgıların hemen hemen hepsinde kullanımdan sonra temizlik ve bakım zorunludur. Üfleme sırasında nefesteki buharın soğuk yüzeyle temas etmesi sonucu oluşan su damlacıklarının kullanım sonrası kurulanarak giderilmesi gereklidir.