Yağlı Boya Resim İçin Neler Gerekli?

Yağlı Boya Resim Araç Ve Gereçleri

yagli-boya-rapsodi

Günümüzde en çok kullanılan boyama türlerindendir yağlı bota. Hata yapılsa da diğer boyama tekniklerine göre kurtarma oranı çok daha fazladır. Sonradan düzeltilebilir bir iyi yanı vardır. Yapılan eserler uzun ömürlü olmakla birlikte kolay temizlenir. Kabarma yapmazlar.

İyi sonuçlar almak için öncelikle. Resim yaparken boyaların kaliteli kullanılması inceltiler yani fırçalar, boya paleti, resim sehpasının kullanışlı olmasına da dikkat edilmelidir. Resim Kurslarımız hakkında daha çok bilgi almak isterseniz linke tıklayabilir yada 0533 014 23 94 den bize ulaşabilirsiniz.

Yağlı boya çantası

Yağlı boya bir resim yapmak istiyorsanız bir sürü malzememiz olacak demektir. Tabi bu malzemeleri taşımak içinde bir çantaya ihtiyacınız olacaktır kuşkusuz. Bu çanta sayesinde aldığımız malzemeleri yeni alacağınız çantanıza koymak iyi ve kullanışlı olacaktır. Tabi ki bu çantanın malzemeleri taşıyacak kalitede bir çanta olması gerekmektedir.

Palet

Yağlı boya için gerekli olan boyaları bu levha üzerine dizeriz. Palet limon veya ceviz ağacından yapılır. Oval bir şekli başparmağınızı geçirip paleti iyice kavrayabilmeniz içinde bir deliği bulunmaktadır. Mağazalarda tahtaları satıldığı gibi plastikleri de bulunmaktadır.

Resim sehpaları

2 türlü sehpa mevcuttur. Bunlardan 1. Kır sehpası adı verilen kolay taşınılan sehpa çeşididir. Genelde dışarıda yapılan resim çalışmaları için kullanılır. 2. ise atölye sehpalarıdır. Bu sehpalar taşınmaz dolaysıyla en rahat, en konforlu çalışma ortamı düşünülerek tasarlanmışlarıdır.

Tuval

Resimleri yapmak için kullandığımız zemindir. Resimler tuvalin üzerine direk uygulanamazlar çünkü yüzeyleri boyayı emen cinstendir. Bu yüzden resminize başlamadan önce tuvalinizin üzerine astar boya yapmalısınız.

Boyalar

Bezir yağı ve toz boyaların karıştırılmasıyla oluşan boya çeşididir. Bu karışım sırasında içine koyduğunuz maddeler boyanın kalitesini belirler. Kaliteli boya kullanmanız tekniğinizin iyi sonuç vermesini sağlar.

Yağlar

2 grup yağ vardır. 1. grup dediğimiz yağlar boyayı besler ve boyayı kuvvetlendirir. Boyanın inceltilmesi bu yağlarla yapılır. Bu yağlar bezir yağı, ceviz yağı ya da haşhaş yağıdır. 2. grup yağlar ise boyanın temizlenmesi ve boyanın matlaştırılması için kullanılan tiner, benzin, neft gibi maddelerdir.