Türkiye’nin İlk Müzik Müzesi İzmir’de

Türkiye’nin İlk Müzik Müzesi İzmir’de Faaliyette

Türkiye’nin ilk müzik müzesi İzmir’de büyüyor. Atatürk Caddesinde restore edilen eski bir Alsancak evinde bulunan MÜZİKSEV adlı müze her yıl Türkiye’nin dört bir yanında bulunan koleksiyonerler tarafından yapılan bağışlarla gün geçtikçe gelişiyor.

Müze 10 yıllık uzun ve derinlemesi hazırlıklar sonrasına faaliyete geçti. Türkiye’nin ilk müzik müzesi olması bakımından önemi oldukça büyük. Bu müzenin gelişiminde İzmir ve farklı bölgelerde bulunan bağışçıların da önemi büyük. Müze tamamen bağışçılar sayesinde büyüdü ve gelişti.

rapsodimüze

Müze antik ve hatta ilk kez göreceğiniz müzik aletlerini barındırmasının yanı sıra aynı zamanda o müzik aletlerinin seslerinin bulunduğu bir müzik arşiv odası ve müzik yapanlar için ise geniş bir nota kütüphanesi bulunmaktadır. Nota kütüphanesinden tüm halk dilediği gibi yararlanabilmektedir.

MÜZİKSEV yetkilileri çeşitli okullarla anlaşarak gezilere ve araştırmalara ev sahipliği yapıyor. Bu bakımdan gençlere müzik aletlerini tanıtması bakımından müzenin büyük yararı bulunmaktadır. Müze bünyesinde ayrıca müzik etkinliği, söyleşiler ve konserler gibi organizasyonlar için yeterli büyüklükte ki bir alanı da bulunmaktadır.

Müzenin Oluşumunda Bağışların Önemi Büyük

MÜZİKSEV ses arşivi oldukça geniş yelpazede bir arşive sağlık. Bu arşivin en büyük destekçisi ise İzmir’in önde gelen ailelerinde Muşkara ailesi. Ailenin fertlerinden Celasun Muşkara Müzik müzesinin temelini ve önemli bir kısmını oluşturan ses arşivini bağışlayarak müzenin gelişiminde önemli destekler vermiştir.

Müze kapsamında oldukça fazla enstrüman, plak, ses arşivi, nota arşivi gibi müzik üzerine pek çok doküman bulunmaktadır. Özellikle İzmirliler için büyük fırsat olan bu müzeyi ziyaret etmekte büyük yarar var. Eminiz ki ufkunuzu geliştirecek aletler göreceksiniz. Ayrıca İzmir’e ziyarete veya gezmeye gelenler için gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmelidir.