Stick Kontrol Nedir?

Bateri Çalmanın Temeli

Özellikle yeni başlayan bateristlerin zayıf olan bilek kontrolünü geliştirmek için yapılan ve sahip olunan alışkanlığı kaybetmemek için her gün antreman pedi üzerinde mutlaka çalışılması gereken önemli bir alıştırmadır. Stick kontrol aslına bakarsanız bateri çalmanın temelini oluşturmaktadır. Stick kontrolüne tam anlamıyla hakim olmanız halinde bateri üzerinde daha iyi hakimiyet kurabiliyor olacaksınız.

rapsodibateri

Gerek başlangıç aşamasında gerekse ileri seviyelerde stick kontrol çalışmaları sık sık yapılması gereken yapıldıkça bateri üzerinde ki hakimiyetinizi arttıran oldukça önemli bir alıştırmadır.

Bu yazımızda birlikte stick kontrol ne demek?, stick kontrol teknikleri, stick kontrol egzersizleri gibi konuları birlikte inceleyeceğiz.

Ellerin eş zamanlı tuşe kombinasyonlarına dayanır. Alıştırma tabında R-L harflerini sıklıkla görürsünüz. bunlar sağ el ( Right ) – sol el ( Left ) hadisesinin kısaltmalarıdır.

Stick Kontrol Çalışmaları Neden Çok Önemli

Bazı stick kontrol alıştırmalarında kick ve hi-hat’de devreye girmektedir. Ancak başlangıç aşamasında daha çok ellerin kombinasyonunu arttırmak için sadece ellerde çalışılmaktadır. Bateriye yeni başladığınızda hemen ritim ve şarkı çalmak isteyeceğinizden dolayı stick kontrol çalışmak sıkıcı gelebilir. Stick kontrol çalışırken aynı zamanda kaslarınız da gelişeceği için fiziksel yorulmalar da olabilir ancak bileklerinizde ki ağrılar siz çalıştıkça azalacaktır.

Şunu unutmamalısınız ki fiziksel ve zihinsel olarak yorgunluklarınız bu alıştırmalara devam ettikçe azalacak ve zamanla yok olacaktır. Bu nedenle bateri çalmak bireyde hem fiziksel hem de zihinsel olarak gelişimlere yol açar. Bateri hem farklı düşünmenize hem de kilo vermenize yarayan önemli bir etkinliktir.

Getirileri düşünülenden daha fazladır. 1-2 aylık düzenli stick kontrol alıştırmasından sonra bile stilinizin netleştiğini hissedebilirsiniz.

Stick kontrol çalışmaları oldukça çeşitlenmekle birlikte çalan kişinin seviyesine göre de değişmektedir. Stick kontrol alıştırmaları yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise metronomdur. Metronomsuz çalışılmamalıdır. Kesinlikle sistemli çalışılmalıdır. Öncelikle düşük metronomla çalışılıp tam anlamıyla doğru olmadan yüksek metronomlara çıkılmamalıdır. Önemli olan hızlı yapmak değil doğru yapmaktır. Örneğin, 100 bpm’de sorunsuz şekilde çalabiliyorsanız, 10 bpm daha arttırıp devam etmelisiniz. Stick kontrol çalışmaları her ne kadar sadece ellerimizi çalıştırsa da bateri üzerinde el ayak kombinasyonunu sağlamamıza dahi yardımcı olacaktır.

Başlangıç seviyesinde ki Stick kontroller genellikle 3’e ayrılır;

Single Stroke : Bir elimizi tek sefer kullandığımız egzersizdir. Daha çok bilinen adıyla tremolo. Oldukça basit olmakla beraber sağ ve sol ellerde ki bagetlerin arka arkaya vuruşlarından oluşur. – RL RL – gibi. pek çok çeşitlendirilmesi yapılmıştır. Bunlar 8’lik, 16’lık, 32’lik ya da 3’leme, 4’leme, 6’lama gibi çalışmalardır. Çalışırken metronoma uyulması oldukça önemlidir.

Double Stroke : Bir elimizi iki seder kullandığımız egzersizdir. Adından da anlaşıldığı gibi single stroke çalışmalarını çifter vurarak yapılmasıdır. Tremolanın temelini oluşturmaktadır. RR LL gibi.

Paradiddile Stroke :Single stroke ve double stroke egzersizlerinin birleşmesiyle oluşur. Diğer stick kontrol çalışmalarına göre daha karmaşık olan çalışmadır ancak kendi içerisinde bir simetri içermektedir. RL RR LR LL  gibi, birbirinin simetrisi olan 3’lü, 4’lü, 6’lı yada 8’li gruplamaların tümüdür. RR LR LL RL , RLLR LRRL, RLR LRR LRL RLL vs. gibi de çalışabilir. Zor olmakla beraber faydaları oldukça fazladır.

Ayrıca belirli başlı bazı stick kontrol çalışmalarını aşağıda ki videomuz ile daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

Stick kontrol bateriye başlarken oldukça sıkıcı gelebilir. Ancak unutmayınız ki hayranı olduğunuz, her gün videosunu izlediğiniz tüm bateristler de sizin gibi çalmaya yeni başladıklarında saatlerce bu çalışmayı yapmışlardır. Ve hatta daha önemlisi hayranı olduğunuz o bateristler halen daha her gün stick kontrol çalışmaktadırlar.

Stick kontrol çalışmaları yapıp bitirilen bir egzersiz değil her zaman yapılması gereken bir egzersizdir. Önemsiz ve basit gibi görünen bu çalışmalar aslında kendi stilinizi geliştirmenize yardımcı olacak en önemli unsurlardan biridir. Unutmayınız en güzel davul soloları içinde aynı zamanda stick kontrol çalışmaları da içermektedir. Bunu aşağıda ki videoda da görebilirsiniz.