Sol El İle Bağlama Çalmak

Bazen televizyonlarda yada konserler de görürüz sol eli ile bağlama çalan sanatçıları. Bu konu bağlamaya yeni başlayacak bazı arkadaşlar için soru işareti oluşturabilir kafada, özelliklede solak olanlar için. Bağlama Kursu İzmir olarak yazdığımız bu yazımızda da bugün bu konuya değinmek istedik. Bağlama nedir? Sol el ile bağlama çalınır mı? Bağlamada sol el ile sağ el arasındaki farklar nelerdir? Gibi soru işaratlerini yazımızı okuyarak giderebilirsiniz. Ayrıca buraya da bir göz atarsanız, bağlamayla ilgili bir sürü şey öğrenebilirsiniz; Bağlama Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Günümüzde insanların büyük bir çoğunluğu öncelikli olarak sağ elini kullanır. Yapılan tüm aletlerde buna göre dizayn edilir. Arabalardan, bilgisayarlara, cep telefonlarından mutfak aletlerine kadar aletlerin sağ elini kullananların daha rahat kullanabileceği şekilde tasarlandığını görebilirsiniz. Tabi siz sağ elinizi kullanıyorsanız size garip gelen bir şey olmayacağı için sol elini kullanan birinin bunları fark etmesi daha kolaydır. Onlar hayatlarının her anında bu ayrımı yaşarlar. Ve çoğu zaman sol el ile daha iyi yapacakları şeyleri karşılarındaki sağ eli kullananlar için tasarlanmış alet yüzünden sağ el ile yapmak zorunda kalırlar.

Sol elini kullanan birisi bağlama çalmak istediğinde de bu durum geçerli midir diye sorarsanız, hayır bu durum geçerli değildir. Bir bağlama,  tellerin düzeni ile oynanarak sol el ile çalınabilir hale getirilebilir. Yani teller çıkartılır ve tersten tekrar takılır. Böylece sağ elini kullanan birisi için teller nasıl duruyor sa sol elini kullanan kişi içinde bağlamayı sol tarafına aldığında teller aynı şekilde durur.

Burada önemli olan sizin tercihinizdir. İsterseniz solak olup sağ elinizle bağlama çalabilirsiniz, isterseniz de bağlamanızı sol el için modifike edebilirsiniz.

Bazı bağlama ustaları vardır ki hem sağ el ile hem de sol el ile çalabilirler. Hatta sol el ile sol el için uyarlanmamış tel düzeni ile, yada sağ el ile sol el için düzenlenmiş tel düzeni ile çalabilirler. Bu duruma en güzel örnekte Üstat Arif Sağ’ dır.