Ses Nasıl Korunur?

Ses Sağlığını Korumak

Şan eğitimi alan kişilerin veya ses sanatçılarının korkulu rüyası elbette ses sağlığının bozulmasıdır. Ses sağlığı birçok etkenden dolayı bozulabilir. Bu etkenler arasında başı hiç şüphe yok ki sesinizi özenli kullanmamak ve sesinizi yıpratmak gelmektedir. Şan eğitimi ile ilgilenen veya şan ile uğraşan birisi eğitimini doğru tamamlamanın yanı sıra aynı zamanda da sesine iyi bakmak zorundadır. Şimdi sesi etkileyen unsurları ve ses bakımınızı sağlayacak unsurları yakından inceleyelim.

Ses Sağlığımızı Nasıl Koruruz

Günlük hayatta içtiğiniz çay, kahve gibi birçok içecek ses telleriniz üstünde yoğunluğu olan bir sıvı birikmesine neden olacaktır. Bu sıvı ise sürekli boğazını temizleme hissini ön plana çıkarır. Her şeyin çoğu zarar olduğu gibi aşırı şekilde boğazınızı temizlemek ses tellerinizi yıpratacaktır. Özellikle bu işlemi sert bir şekilde yapmak kalıcı hasarlar verir. Boğazınızı aşırıya kaçmadan bir su ile çalkalamanız çok daha yararlı olacaktır.

rapsodi2

Çay, kahve gibi kafein içeren içeceklerden de uzak durmaya çalışın. Bu içecekleri içemeden duramayanlar için ise bol bol su içilmesi tavsiye edilir. Su boğazınızı en iyi temizleyen yegane unsurdur. Bol bol su tüketmenizde oldukça yarar vardır. Alkol ve sigara tüketiminden de kesinlikle uzak durmalısınız. Alkol ve sigara sağlığa zararlıdır. Sağlık ses tellerini de içermektedir.

Ses tellerinizi yıpratacak başka bir unsur ise gürültülü ortamlarda bağırarak konuşmaktadır. Bu ses tellerinde aşırı yorulmaya yol açacaktır. Ayrıca güncel hayatınızda konuşurken de sesinizi ihtiyatlı kullanmanız gerekecektir. Sesinizi zorlamadan, tonlama değişikliklerine fazla gitmeden, çok kalın veya çok ince konuşmadan günlük hayatınızı idame ettirmelisiniz. Dikkat ettiyseniz birçok sanatçı şarkı aralarında konuşma yaparken seslerini son derece düşük derece de kullanırlar.

Sesinizi doğru koruyabilmek için sadece ses tellerinize dikkat etmeniz yeterli olmayacaktır. Ayrıca grip gibi hastalıklardan da vücudunuzu korumalasınız. Bunun için ise aşırı sıcak veya aşırı soğuk ortamlardan kaçınmanız gerekmektedir. Ani sıcaklık değişimlerine her zaman hazırlıklı olmalısınız.

Sesinizi koruyan yegane unsur ise doğru konuşmayı ve ses çıkarmayı bilmek olacaktır. Doğru yerde nefes almak, doğru yerde cümleleri bölmek, vurgulamaları doğru yapmak sizin sesinizi doğru kullanmanıza yol açacaktır. Bunları ise temel şan eğitimde öğrenebilirsiniz. Yani şan eğitimi almanız sesinizi korumayı sağlayan önemli bir unsurdur.