Şarkı Söylemekle İlgili Faydalı Bilgiler

Bu yazımızla birlikte, güzel şarkı söylemek adına aklınızda bulunan bütün soruları yanıtlayacağız.

Ücretsiz şan deneme dersimizden yararlanmak için: 0507 314 36 64

  • Doğru şarkı söylemek için ne kadar şan dersi almalıyım?

Bu eğitimin süresi tamamen sizin çalışmanızla doğru orantılıdır. Verilen egzersizleri disiplinli bir şekilde yaptığınızda takdirde ilerleyişinizi kısa sürede göreceksiniz. Verilen egzersizleri atlamadan eksiksiz bir biçimde yapmanız bu sürenin kısalmasında yardımcı olabilir. Başlangıç seviyesindeki temel egzersizler tam yapılmadığı takdir de ileri seviyelerde ki en ufak bir hatayı düzeltmek çok zor hale gelecektir. Şan eğitiminin bir sonu yoktur. Günümüzde hayranlıkla izlediğimiz önemli sanatçılar daha şan dersi almaktadırlar. Bu tamamen sizin ulaşmak istediğiniz hedeflere bağlıdır. Müzikte öğrenmenin sınırı yoktur.

rapsodi-sanat-şan-dersi

  • Tiz seslere çıkarken neden çok bağırılır?

Bu tamamen vücudunuzdaki kasların fazla kasılmasıyla oluşan bir etkidir. Tizlere doğru çıkıldıkça sesin yükselmesi duruş pozisyonunda da kaynaklanabilmektedir. Diyaframınızdan tam nefes alamama da bu etkileri doğurabilir. Çene pozisyonunuz özellikle çenenin daha aşağıda veya yukarda olması harfin veya hecenin ses çıkış pozisyonuna dikkat edilmemesi sesin daha yüksek çıkmasını sağlayabilir. Bunun önüne geçmek için ise nefes tekniğinizde bir değişiklik yapabilirsiniz. Nefesinizi yumuşak damağınızın en üst kısmına ve sinüslerinize doğru göndererek sesinizi sabitlemeyi deneyebilirsiniz. Bu teknikle sesinizi kontrol edebilir aşırı yükselmelerin önüne geçebilirsiniz.

  • Ses Frekansı nasıl sabitlenir?

Bir parça üzerinde aşırı tize çıkılıyorsa buralarda ses frekansı ayarlanamayabilir. Tize çıkarken oluşan frekans yükselmelerine hava patlamaları sebep olur. Bu hava patlamalarının önüne geçebilmek fiziki duruşumuzun durumunu da gözden geçirmek gerekir. Kasların aşırı derece kasılması tizlere çıkarken en çok olan durumdur. Bu sırada sesin basınçlı çıkmasına sebep oluruz. Bu basınçlı hava karşısında ses telleri de yüksek sesler vermektedir. Bunun önüne geçebilmek için ise diyaframınızı doğru kullanmaya ve şarkı üzerinde ses egzersizleri yapmaya özen göstermeliyiz. Şarkı performansında önce şarkıyı hava akışını sabitleyip sık sık prova ederek bunun önüne geçmiş olursunuz.

  • Sesim kaç oktav?

Şan eğitimine başlarken en çok sorulan soruların başında gelmektedir. Ses oktavları birden belirlenebilecek bir şey değildir. Ancak eğitiminizde önemli aşamalar geçtikten sonra bu soru cevabını bulabilir. Temel egzersizler sırasında sesiniz basa veya tize göre genişlemeye başlar. Yani kendinizi geliştirmeye başlarsınız. Bu gelişim sonucunda birkaç oktavda genişlemiş olabilirsiniz. Eğer başlangıç seviyesinde ki temel egzersizler disiplinli ve gündelik olarak çalışırsanız ilk başlarda zorlukla verdiğiniz ses aralıklarında zamanla kolaylıkla gidip gelebildiğinizi göreceksiniz. Bu sorunun cevabını anca sıfırdan alıp sizi geliştiren hocanız verebilir.

  • Nota bilmeden şarkı söyleyebilir miyim ?

Bu tabii ki de mümkündür. Günümüzde ve geçmişte nota bilmeden harikalar yaratan sanatçılar her zaman olmuştur. Bu bir yetenektir. Sadece operada nota bilmek şart koşulur oda müzikal bir tür olduğu için. Hiç şüphe yok ki bahsettiğimiz sanatçılar nota bilseydi seslerine katkısı daha çok olurdu. Bu sebeple nota bilmeden şarkı söyleyebilen insanların olması nota bilmenin değerini azaltmamalıdır. Tam tersi gruplarda ve çalışmalarda onu öne çıkartır. Bir orkestrada grup arkadaşlarına büyük kolaylık sağlar. Bir parçayı daha önceden prova ederek hangi tondan okuyacağını arkadaşlarına bildirir bu hem ona duyulan saygıyı arttırır hem de işini bilerek yapmasını sağlar.

  • Kilolu İnsanların Sesi daha mı güçlüdür?

Bu operanın yayılmasıyla ortaya çıkan sorulardan biridir. Yanlış bir söylenimdir.  Genelde kilolu insanların geniş bir diyaframa sahip oldukları sanılır halbuki ekstrem kişiler hariç çoğu zayıf insanlarla aynı diyaframlara sahiptir. Kilolu kişilerde vücut olması gerekenden daha yavaş hareket eder. Bu olay ses çıkarma koşulları içinde geçerlidir. Çoğu kilolu insanlarda nefes darlığı görüldüğü göz önüne alırsak nefes egzersizlerinde ve ses egzersizlerinde zayıf insanlara nazaran daha da zorlanacakları bir gerçektir. Sesin güçlülüğü vücudunuzla değil ses egzersizleriniz le geliştirebileceğiniz bir etkendir.

  • Sesim ne kadar iyi?

Ses sanatçısı olabilmek için sesinizi iyi tanımanız gerekmektedir. Ses geliştirilebilen bir şeydir. Sıfırdan bir seviyeye geldiğinizde tabi ki de sizde sesinizin güzelleştiğinizin farkına varacaksınız lakin güzelliğin belirli bir limiti yoktur. Benim sesim güzel oldu tavrıyla eğitimi bırakmanız yanlış bir tutumdur. Unutmayın sesiniz her zaman daha da iyi olabilir. Bunun için sadece çalışmak gerekmektedir.