Şarkı Söyleme Egzersizleri

Esneme (Streching) Egzersizleri

 

Her enstrümanı çalmadan önce biraz ısınma egzersizi yapmak o enstrümanı çalarken tam anlamıyla verim sağlamak için oldukça önemlidir. Şanda ise enstrümanınız kendi sesiniz olması bakımında hem sesinizi verimli kullanmak hem de sağlıklı bir şekilde muhafaza etmek için sahne almadan veya egzersiz yapmadan mutlaka esneme egzersizleri yapmanız gerekmektedir.

rapsodisan

Unutmayınız ki enstrüman sizsiniz ve benden de ki en ufak kasılma sesinizi etkileyecektir. Bu nedenle esneme egzersizleri çok derece önemlidir.

Yanlış duruş alışkanlıkları sebebiyle vücudunuzun gereksiz yere kasılması nefesinizin büyük bir bölümünün kaslara harcanması sonucunu doğurur. Bu da şarkı söylerken nefessiz kalmanıza yol açar.

Isınma süresi ne kadar olmalıdır?

 

Isınma süresi yapılan spor dalına göre değişiklik göstermektedir. Literatüre baktığımızda bu süre için en az 10 dakika ile 30 dakika arasındadır.

 

Kası germe süresi ne olmalıdır?

 

Germe süresi, germenin uygulanacağı kasa göre değişir  belden yukarıda bulunan kasların germe süresi ~ 8-12 saniye belden aşağıdaki kaslar için ise ~ 12-18 saniye yeterlidir.

 

Sesini doğru kullanmak için duruş teknikleri nelerdir?

 

1-Ayaklar omuz genişliğinde açık,

 

2-Ayaklardan biri öbürünün biraz önünde durabilir,

 

3-Dizler çözülü olacak

 

4-Vücut ağırlığı topuklarda olacak (Belimize ağırlık vermemek için)

 

5-Omurga alttan yukarı doğru uzatılacak ve düzleştirilecek

 

6-Omuzlar geride ama aşağıda ve serbest olacak

 

7-Kafa omuzlar üzerinde ortalanmış

 

8-Çene yere 180 derece paralel

 

9-Kollar vücudun iki yanında ve serbest

 

10-Vücut oldukça serbest ve gevşemiş olmalı

 

İşte tüm bunları yaptığınızda diyaframınızı yüksek kapasite ile kullanmaya başlayacak, nefesinizin doğru kullanımını sağlayacaksınız.