Saksafon Nasıl Temizlenir?

Saksafon Temizliği Neden Önemlidir?

Sadece saksafonda değil tüm müzik aletlerinde temizlik ve bakım son derece önemlidir. Enstrümanıza ne kadar özen gösterirseniz enstrümanınızda size o denli güzel tonlar verecektir. Saksafondan güzel ses çıkarmanın sırrı sadece düzenli çalışmak ve üfleyişi oturtmak değildir. Saksafonun temizliği de sesini etkileyen önemli unsurlardandır. Müzik aletinden iyi bir ton elde etmek isteyen herkes enstrümanına özenli bir temizlik yapmalıdır.

Saksafon Temizliği Nasıl Yapılır?

Saksafon üflemeli bir enstrüman olması bakımından temizlenmesinde titizlik gösterilmelidir. Saksafonun içerisinde uzun süre çalımlarda tükürük birikmektedir. Her çalımdan sonra mutlaka bir sıvıyı boşaltmak gerekmektedir.

saksafon temizlik

Saksafon diğer müzik aletlerine göre temizlenmesi daha kolaydır. Bunun nedeni ise parçalara ayrılmasıdır. Parçalara ayrılarak muhafaza edilmesi temizliğin enstrüman üzerinde etkisini de arttıracaktır.

Saksafonunuzdan güzel bir ton elde etmek ve ömrünü uzatmak için her çalmadan sonra yapacağınız çok basit işlemler vardır. İlk olarak çalmayı bitirdikten sonra kamışı çıkarıp ağızlığın içini temizlemelisiniz. Temizleme çubuğunu bütün müzik marketlerden elde edebilirsiniz. Aynı zamanda çubuğunda temiz olmasına özen göstermelisiniz.

Saksafonun dış yüzünü aşırı nemli olmayan bir parlatma beziyle silebilirsiniz. Ancak silerken tuşlara ve padlere kesinlikle dikkat etmelisiniz. Saksafonun en hassas bölgeleri bunlardır.

Tuş yağlamalarını sürekli yapmamaya özen gösterin. Ayda en fazla 2 kez yeterli olacaktır. Yağlama yaptıktan sonra artan yağı temizlemeyi kesinlikle unutmayın.