Saksafon Nasıl Seçilir?

Saksafon Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saksafon çalmak ya da daha öncesinde saksafon almak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Saksafon alırken acele etmek sizi zor duruma sokar çünkü saksafon alırken epeyce bir araştırma yapmanızda fayda vardır.

Saksafon Ücretsiz Deneme Derslerimiz İçin 0533 014 23 94 ü arayabilirsiniz

rapsodisaksafon

Saksafon almadan önce kendi kararınızla hangi müzik türünde çalacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Rock&Roll tarzıyla ilgileniliyorsa tenor en iyi enstrüman seçeneği olacaktır. Eğer klasik çalmak isteniliyorsa alto daha uygun bir seçenektir. Ayrıca Jazz severler için hem tenor hem de alto işe yarayabilir.

Size birkaç tüyo;

-Fiyat ve ölçülerini bilmeniz

-Hangi müzik marketten saksafonu alacağınıza

-Kullanılmamış bir saksafon mu yoksa ikinci el bir saksafon mu almak gerektiğine karar vermek

-Hangi büyüklükte bir saksafon alacağınıza saksafonlar çıkaracağı sese göre değişirler.

Saksafon almadan önce herkesin aklına bütün hepsi aynı değil mi ikinci el alsam da hiç bir şey olmaz diye düşünmek yanlıştır. Çünkü bizler aldığımız ürünün başına bir şey gelmesi halinde parça kırılması ses çıkartma sorunları gibi sorunlar olduğunda güvence isteriz. İkinci el alınan saksafonlar alan kişiyi riske sokar çünkü bir güvencesi yoktur ve alacağınız ürünün geçmişine ait bir şey bilmemeniz sorun çıkartabilir. İyi olan kaliteli sağlam bir müzik marketten bilindik marka güzel bir saksafon almaktır. Çünkü müzik aletinizin başına bir şey geldiğinde dert yanacağınız ve karşılığını alabileceğiniz bir firma olması sizi daha da rahat ettirecektir.

Saksafonun Boyutları

Eğer ki saksafon çalmaya yeni başlayacaksanız çok büyük bir saksafon almanıza gerek yoktur. Sizin için ideal olan saksafonlardan birisi sizi başlangıç seviyesinde idare ederek rahat ettirecektir.

Bariton ve basların çok pahalı olmaları bir yana, parmaklarla kontrol edilmesi ve üflemesi zor saksafonlardır. Bu yüzden yeni başlayanlarda gençlerde ve çocuklarda bu ürün tercih edilmez.

Başlangıç seviyesi için çoğunlukla alto veya tenor seçilir. Fakat çocuklar için tenor yine biraz büyük kalabilir.