Saksafon Hakkında Bölüm:1

Saksafon Tarihi

Saksafon genellikle koni ve S biçiminde pirinçten üretilir. Ağızda bulunan kamış yardımıyla ses çıkartan bir çağıdır. Her çalgıcı kendi biçemine uygun kamışı birçok üreticinin ürünleri arasından seçebilir. Kamışların ses gücü, 1 ile 6 arasındaki sayılarla ölçülendirilmiştir.

Ortalama 1945 yıllarında adolpe sax tarafından keşfedilmiştir. Genellikle pop ve caz müziğinde kullanılsa ve kullanılması uygun görülse de daha öncelerden klasik müzik ve ordu müziği çalgıları olarak keşfedilmiştir.

rapsodi-saksafon

Saksafon yapımında plastik ve tahta gibi değişik gereçler de denenmiştir. 1932 öncesinde saksafonların verniklenmeden ya da kaplama yapılmadan satışa sunulmaları yaygındı. 1950’lere dek ise, bazı saksafonlar ucuz olmaları bakımından gümüşle değil, nikelle kaplanırdı.

Sax’ın 1846’da aldığı patentten sonraki yirmi yıl boyunca, saksafon yalnızca Sax’ın fabrikasınca üretildi. 1966’de, patent süresi bittikten sonra başka fabrikalarda saksafon üretimine başladı. Bu saksafonlar sax ın yaptığından farklı ve ilginç modellerdir.

Çalması daha zor olan soprano ise 1960’lardan sonra caz müziğinde belli ölçüde yaygınlaşmıştır. Bas, sopranino ya da kontrabas saksafonlar günümüzde üretilse de, büyük saksafon orkestraları dışında ender olarak kullanılırlar ve daha çok özel ilgi duyanlara seslenirler.

Saksafon Çeşitleri

Kontrbas saksafon; En kalın sese sahip olan saksafondur. Boyutları da diğer saksafonlara göre oldukça farklı boyutlarda ve çok büyüktür. Kullanımı nadir ve fazla olmayan şekilde büyük senfoni orkestralarında kullanılır. Ses aralığı kontrbas kıvamında olduğu için kontrbas saksafon deniştir.

Bariton Saksafon; tenor saksafona göre bir ton alttan çalan alto saksafona göre bir oktavlık düzeyde yüksek çalan saksafon çeşitidir. Ses baritona geldiği için bu ismi almıştır. Notası fa anahtarını kullanarak yazılır.

Tenor Saksafon; uzunluğu yaklaşık bir buçuk metredir. Ses aralığı tenora geldiği için ismi tenor saksafondur. Bariton saksafon ile kıyas edildiğinde ise baritona göre daha küçüktür. Notası fa anahtarı kullanılarak yazılır. Si bemol transpozedir. Başlıca kullanım alanı caz müziğidir. Tiz ses dengesine en fazla uyan tiz sesten çalabilen bir saksafon çeşididir.

Soprano saksafon; Sesi En tiz olan saksafon çeşitidir. Notası sol anahtarı kullanılarak yazılmaktadır.

Ayrıca Saksafon Hakkında Bir Başka Yazımızı da Göz Atmak İsterseniz Aşağıdaki Linke Tıklayabilirsiniz.

Saksafon Nasıl Seçilir?