Piyano Hakkında Sık Sorulan Sorular

Piyano Çalmaya Başlamadan Önce Akla En Çok Takılanlar

Bir çok kişi içinde önceden beri var olan piyano çalma hevesini aklındaki soru işaretlerini gideremediği için sürekli ertelemektedir. Acaba yapabilir miyim? Bu yaştan sonra olur mu? gibi sorularla karşı karşıya gelip cevap bulamayıp piyano çalmaktan vazgeçmektedir.

Bu yazımızda piyano hakkında sık sorular soruları inceleyeceğiz. Böylelikle piyano eğitimi hakkında daha ayrıntılı bilgi edinip isterseniz piyano kursuna katılabilirsiniz. Siz yeter ki piyano çalmak isteyin. İstedikten sonra yapılamayacak bir eylem yoktur.

rapsodi-sss

•  Yeni başlıyorum nasıl bir piyano almalıyım?

Günümüzde piyanolar çeşitli türlerde ve fiyat aralıklarında bulunmaktadır. Piyano alırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı kriterler bulunmaktadır. İlk olarak fiyat aralığını belirlemeniz gerekir.
Piyano fiyat aralığı en geniş olan enstrümanların başında gelmektedir.
Ardından ne tür bir piyano seçeceğinize dış unsurları da göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz. Örneğin bir apartmanda oturuyorsanız ve geniş bir odanız yoksa akustik, kuyruklu piyano doğru bir seçim olamayacaktır.

 Piyano eğitimi kaç yaşından itibaren başlanır?

Piyano eğitimi genellikle bireyin ellerindeki motor kaslarının oturmasından sonra başlaması gerekmektedir. Motor kaslarının gelişimi kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle 5-6-7 yaşlarına denk gelmektedir.
Küçük öğrencilerimiz okuma yazma bilmeden piyano kurslarına katılabilir zira küçük öğrenciler için renklerle öğrenme metodu uygulanmaktadır. Bu metot dünyanın her tarafında uygulanmakta ve çocukların bireysel gelişiminde oldukça etkili olmaktadır. Bu durum bilimsel açıklamalarla da kanıtlanmıştır.

•  Bu yaştan sonra piyano eğitimi alsam zorlanır mıyım?

Piyano eğitimi motor kasları oturduktan sonra her yaşta alınabilir. İster 7 yaşında isterseniz 90 yaşında olun aynı süreç içinde piyanoyu öğrenebilmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca piyano eğitiminin yararlarından da aynı derecede yararlanır ve yaşınız kaç olursa olsun kendinizi geliştirebilirsiniz.

•  Ne kadar sürede piyano çalmayı öğrenirim?

Piyano hakkında en çok soruların başında bu soru gelmektedir. Bu sorunun cevabı aslına bakılırsa tamamen sizde saklı. Siz eğitiminizin üstüne ne kadar düşer, ne kadar çok etüt yaparsanız gelişiminiz de o denli hızlı olacaktır.
Hocanızın verdiği etütleri disiplinli bir şekilde yaptığınız takdirde 2-3 aylık bir süreç içerisinde yavaş yavaş piyano çalmaya başlayabilirsiniz.

 Piyano çalmak zor mu?

Her enstrümanda olduğu gibi piyanoda da tabii ki de belirli bir çalım zorluğu bulunmaktadır. Ancak bu zorluk kesinlikle üstesinden gelinebilen bir zorluktur. Unutmayınız ki kolay hiç bir enstruman yoktur. Her enstruman çaba ve emek istemektedir. Yeterli özveriyi gösterdikten sonra piyano çalmak size çok daha kolay gelecektir.

 Piyano çalmak için parmaklarım uygun mu?

Halk arasında parmakları küçük olan kimseler piyano çalamaz gibi anlamsız bir ön yargı bulunmakta. Büyük parmaklı olmak piyano çalarken tabii ki avantaj sağlar bu bir gerçektir. Ancak kısa parmaklı olmak kesinlikle büyük bir dezavantaj değildir.

Özellikle gam ve pozisyon değişikliklerinde uzun parmaklı olmak daha rahat geçiş yapmayı sağlar ancak kısa parmaklarla da sıkı çalışmayla hiç zorluk çekmeden pozisyon değiştirebilirsiniz. Zira piyano eğitimi bunları yapabilmeniz için verilmektedir.

•  Evimde piyano olmasa da piyano eğitimi alabilir miyim?

Gerek başlangıç seviyesinde gerekse ileri seviyelerde derslerde gösterilen egzersizleri etüt etmedikçe hiçbir şekilde ilerleyemezsiniz. Piyano eğitiminde kısa süreli ve tam randımanlı bir süreç geçirmek istiyorsanız mutlaka her gün etütler yapmalısınız.
Piyano hem maliyeti hemde boyutları bakımında her evde bulundurulması zor. Bu nedenle biz öğrencilerimize önceden randevu almak kaydıyla dilediği kadar ücretsiz etüt yapma imkanı sunuyoruz. Böylece  enstrümanı almanıza gerek kalmadan sanat merkezimizde dilediğiniz kadar çalışabilirsiniz.

 Güzel piyano çalmam için her gün  ne kadar çalışmam gerek?

Bu sorunun cevabı hedefiniz ile doğrudan bağlantılıdır. Eğer konservatuar düzeyinde profesyonel olarak çalmak istiyorsanız her gün mutlaka 3-4 saat piyanoyla çalışmanız gerekmektedir.

Eğer hobi olarak düşünüyorsanız her gün yarım saat veya bir saat çalışmanız hızlı ve doğru bir şekilde ilerlemeniz için oldukça iyi olacaktır.

Piyano Kursu İzmir olarak Bugün Piyano Hakkında Sık Sorulan Soruları sizler için derledik ve cevaplandırdık. Eğer halihazırda piyano çalıyorsanız ya da piyano çalmaya başlamak istiyorsanız şu yazımızı da göz atabilirsiniz; Piyano Çalarken Oturuşunuz Ve Duruşunuz Nasıl Olmalı ?