Piyano Hakkında Bilinmeyenler

Müziğin gelişimine tanıklık eden ve gelişiminde katkısı en fazla olan enstrümanların başında hiç kuşkusuz piyano gelmektedir. Piyano ilk icat edildiği zamanlar bugünkü gibi bir görünüme ve ses tonuna sahip değildi. İlk piyano 1700’lü yıllarda Bartolomeo Cristofori tarafından yapıldı. Daha sonra gerek uzmanların gerekse virtüözlerin yaptığı eklemeler ve çıkarmalar ile piyano günümüze kadar gelişerek geldi. Örneğin piyanoda pedal gereksinimini ilk ortaya atanlar arasında Beethoven bulunmaktadır. Örneğin sağ pedal kullanımı 1802de Beethoven’in “Ayışığı” Sonatı’nın son bölümünde ilk defa görülür.

Piyano vurmalı telli çalgılar sınıfına girmektedir. Bunun nedeni ise piyanoda sesin ortaya çıkmasını sağlayan çekiç sistemidir. Kimi kaynaklar piyanoyu perküsyon sınıfına dahil etmektedir.

Piyanonun gücpiyano rapsodiü başka hiçbir solo enstrümanda bulunmamaktadır. Parmakla müdahale anında ses olarak karşılığını vermektedir. Diğer enstrümanlarda bu özellik piyanoda olduğu kadar güçlü ve çabuk cevap verebilir düzeyde değildir.

Hem müziğin gelişimine katkısı bulunduğu hem de barındırdığı ton aralığı bakımından diğer enstrümanların oldukça üstünde durmaktadır. Bu sebeple tüm dünyada enstrümanların kralı olarak nitelendirilmektedir.

Piyano bir çok ülkede müzik derslerinde zorunlu enstrüman olarak gösterilmektedir. Bunun nedeni ise kulağı ve müzik bilgisini en çok geliştiren müzik aleti olmasıdır. Akordunun sürekli kaçma gibi bir durumunun olmadığından seslerin daha kolay benimsenmesinde oldukça önemli bir yeri vardır.

Piyano hem eşlik hem de solo olarak çalınabilen bir enstrüman olması bakımından da diğer enstrümanlar arasında öne çıkmaktadır. Bir piyanist ister büyük bir orkestra ile, ister tek başına solo olarak muhteşem bir müziğe imza atabilir.

Piyano eğitimine başlamayan bireyler genellikle piyanoda en kalın sesin Do olduğunu sanırlar ancak piyanoda en bas ses La notasıdır. Yani piyano Do notası ile değil La notası ile başlamaktadır.

Akustik bir piyano göründüğünden daha ağır ve daha parçalıdır. Piyano ortalama 230 telden oluşmaktadır. Bu teller toplamda 18 yada 20 ton çekebilmektedir. Piyanonun sadece çekiç mekanizması 20 ayrı parçadan yapılmaktadır. Piyano toplamda 12.000’e yakın parçadan oluşmaktadır ve bunlardan 1000 tanesi en ufak bir dokunuşta dahi sesin oluşmasında aktif bir rol almaktadır.

İcat edildiği dönemden bu güne kendini geliştirerek gelen piyanonun gelişimi tamamlanmış değildir. Hala daha piyanonun gelişimi devam etmektedir. Zira müzik geliştikçe enstrümanda gelişmektedir. Bugün kullandığınız piyano ileride torunlarınız tarafından antika bir enstrüman olarak görülebilir.

Piyano Kursu İzmir olarak bugünkü yazımızda Piyano Hakkında Bilinmeyenler konusuna değindik. Eğer Piyano hakkında merak ettiğiniz daha fazla konu varsa, Piyano Hakkında Sık Sorulan Sorular adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.