Piyano Çalmanın Yaşı Var Mıdır?

Çoğumuz müzik aleti çalmak için bir yaş sınırlaması olduğunu düşünüyor. “Bir müzik aleti çalıyor musun? Ya da çalmak ister miydin?” sorusuna ” bizden geçti” diye cevap veriyor. Aslında bu hayallerimizin üstüne çektiğimiz sahte bir perde. Piyona içinde başka bir müzik aleti için de büyük bir ön yargı. Piyano çalma gibi bir hayaliniz varsa ve bu tarz ön yargıları sahipseniz piyano kursu İzmir eğitmenlerimizin yazdığı bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu yazı ile piyanoya başlamak, piyanoya başlama yaşı ve piyanoya başlamak için yaşın önemi konularını bulabilirsiniz.

 

Bir çok pedagog çocukların zihinsel ve sosyal gelişimleri için müziğin önemli olduğunu söyler. Piyanoda çocukların gelişiminde önemli rol oynayan bir enstrümandır. Ufak yaşta piyanoya başlamak çocukların gelecekteki hayatlarını da olumlu etkileyecektir. Daha özgüvenli ve sosyal olmalarına yardımcı olacaktır.

 

Çocuklar 4-5 yaşlarına geldiklerinde bir piyanoya başlayabilirler. Normalden farklı bir Eğitim alacaklar için konusunda uzman eğitmenler tarafından bu işe başlamak daha doğrudur. Piyanoya çocuk yaşta başlamak güzeldir ancak piyanoya başlamak için ille de çocuk olmanız gerekmez. Tabii ki içinizdeki çocuğu hep yaşattın.

 

Bazı kişilerde kemik yapısı ve gelişiminin durduğu nedenini söyleyerek 20’li yaşlardan sonra piyanoya başlanılamayacağını savunur. Buda insanların hevesini kırmak için uydurulmuş kötü bir yalandır. Belki 20 yaşından sonra piyanoya başladığınızda parmaklarınızın piyano ile uzatmak mümkün olmayacaktır. Ama parmaklarınızı yaptığınız egzersizlerle esnetebilirsiniz. Hangi yaşta olursanız olun bu egzersizler ile parmaklarınızın işlevselliğin artırabilir ve daha güzel ve daha rahat piyano çalabilirsiniz. Unutmayın, sadece başlamalısınız. Piyano çalmayı isteyin, bizde gerçekleştirelim!

 

Hayaliniz piyona çalmak ise sadece bunu odaklanın diğer tüm düşünceler ön yargılar ya da başka insanların size sunduğu bahaneler sizi yıldırmasın. İsteyin ve yapın..