Piyano Çalarken Oturuşunuz ve Duruşunuz Nasıl Olmalı?

Piyano Kursu İzmir olarak bu yazımızda piyano çalarken gereken duruş pozisyonları hakkında yazdık. Piyano eğitiminde ilk olarak gösterilen konu piyano başında duruş ve oturuş ile ilgilidir. Başlangıç aşamasındaki bu konular piyano çalmanın temeli olarak nitelendirilir. Piyano çalarken oturuşunuz ve el pozisyonlarınızın doğru olması piyano eğitiminizi ve piyano çalışınızı doğrudan etkileyen bir durumdur. Son derece önemli olan bu konunun eğitimin başında dikkatlice öğrenilmeden geçildiği takdirde piyano çalmanızı olumsuz yönde etkileyecek, ileriki seviyelerde çalmanızı zorlaştırarak sizi piyanodan soğutma durumuna getirecektir.

piyano kursu izmir

Peki bu konu neden bu kadar önemlidir ve piyano çalmanın temeli olarak görülmektedir? Bunun bir çok nedeni vardır ancak başta gelenleri verilmek istenen sesin süre boyunca vaktinde verilmesi, pozisyon geçişlerinde olması gereken sürede geçme, piyano tuşuna doğru kuvvette vurabilmek ve şarkının nüansları içerisinde duyguyu daha rahat verebilme ve en önemlisi tekniklerin doğru gelişmesinde büyük artısı vardır

Piyanoda özgün tutuşlar ve karakteristik bir çalma yöntemi olabilir ancak karakteristik çalma yöntemleri bulunan bir virtüözünde genel geçer tutuş ve oturuş standartlarında oldukça usta olarak kendi stilini oluşturduğu bilmek gerekir.

Piyanoda genel geçer 3 ekolden bahsedilebilir. Şimdi bu ekolleri teker teker ele alalım

Fransız Ekolü: Fransız ekolünde piyano üzerinde ellerin piyanonun tam ortasında bulunan do notasında sağında ve solunda bulunur. Buradaki amaç ellerin tüm pozisyonları rahat biçimde yapabilmesi ve iki tarafa da rahatça uzanabilmesidir. Eller piyano üzerinde iken bilek biraz yukarıda olur ve hafiften sağa ve sola yatık olarak durulur. Buradaki amaç ise serçe ve yüzük parmağında gergin bir tutum sağlamaktadır. Buda serçe ve yüzük parmağının daha kuvvetli basmasının önünü açar.

Rus Ekolü: Oturuş Fransız ekolü ile aynı iken elin pozisyonunda farklılık vardır. Bilek ve el Fransız ekolü gibi çıkık değildir. Bilen kolun hizasının biraz aşağısındadır. Bu teknikte bilek ve kol hareketleri ön plana çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı kuvvet noktası oldukça güçlüdür ve tüm parmakları kapsar. Aynı zamanda elinizde ve kolunuzda biraz kasılmalara sebep olabilirken hatalı ses basabilme ihtimaliniz de fazladır.

Almak Ekolü: En çok tercih edilen ekoldür. Aynı şekilde oturuş aynı iken el pozisyonlarında farklılık görülmektedir. Piyano eğitimlerinde genellikle bu ekol üzerinden yola çıkılır. Parmaklar dik ve avuç içinde bir tenis topu varmış gibi tutulur. Eller ise sağ el biraz sağa, sol el ise biraz sola yatık olmalıdır. Tüm kuvvet parmaklarda toplanır ve bir çekiç gibi tuşlara temas sağlanır.

Bu konuyla ilgili bir diğer yazımız için; Parmak Uzunluğu Piyano Çalmak İçin Önemli midir ?