Parmak Uzunluğu Piyano Çalmak İçin Önemli Midir?

 

Günümüzde çoğu insan bir müzik aleti çalmaya karşı ön yargılıdır. Bir çok müzik aleti çalmanın zor olduğunu, başlama yaşının erken olup kendisinden artık bu işlerin geçtiğini ya da fiziksel özelliklerinin bir müzik aleti çalmak için yetersiz olduğunu düşünür.

Ne yazık ki piyano da birçok insan için bu kategoriye girmektedir. Bu konudaki ön yargıları kırmak adına piyano kursu İzmir eğitmenlerimiz bu yazıyı hazırladı. Bu yazı ile piyona hakkında genel bilgiler, piyano çalmak zor mudur? Parmak uzunluğu piyona çalmak için önemli midir gibi konulara değindiler.

parmak-uzunlugu-piyano-calmak

Piyano tuşlu çalgılar ailesindendir ve en temel enstrümanların başında gelir. Bir çok müzik fakültesi ve güzel sanatlar akademisinde piyano zorunlu temel çalgı olarak öğretilir.

Piyona çalmayla alakalı çok fazla ön yargı vardır. Bunlardan bir tanesi; piyona çalmak için parmakların uzun olması gerektiği düşüncesidir. Çevrenizde piyona çalmayı isteyip de  sırf bu ön yargıdan dolayı hayallerine adım atamayan çok fazla insan görebilirsiniz.

Uzun parmaklı insanlar daha rahat piyano çalabilirler evet ancak piyona çalmak için ille de uzun parmaklara sahip olmanız gerekmez. Ayrıca piyona ya başladığınızda yapacağınız egzersizler parmaklarınızı esnetecek ve işlevselliğini artıracaktır. Bu da daha fazla tuşa basabilmeniz için önemlidir.

Bir çok yerden duymuşsunuzdur piyona çalmak çocukların zihinsel gelişimi için çok önemlidir diye. Peki bu piyona çalan çocukların parmakları çok mu uzun? Fiziksel gelişimini tamamlamış birisi için parmaklar ne kadar kısa olursa olsun 4-5 yaşındaki daha ergenliğe bile ulaşmamış bir çocuk piyona çalıyorsa parmakların kısa olması bir bahane olamaz.

 

Yazının piyona hakkında ufak temel bilgiler verdiğimiz 2. paragrafına tekrar bakacak olursanız piyanonun bir çok müzik okulunda temel enstrüman olarak öğretildiğini söylemiştik. Peki bu okullarda eğitim gören herkesin parmakları çok mu uzun?

 

Uzun parmaklar piyano çalmak için önemlidir ancak piyona çalmak için ille de uzun parmaklara sahip olmak gerekmez. Piyano çalmak gibi bir hayaliniz varsa, aklınızdaki tüm ön yargılardan kurtulun ve hayaliniz için ilk adımı atın.

Piyano Kursu İzmir olarak bugünkü yazımızda Piyanoda Parmak Uzunluğu konusunda yazdık. Piyano ile ilgili bir diğer yazımız için; Elektronik Piyanonun Avantaj ve Dezavantajları.