Parmak Boyu ve Müzik Aleti Çalmak

Müzikte Parmak Boyu Etkisi

Bir enstrümana başlarken insanın kafasında birçok soru işareti yer almaya başlar. Bunların arasında en çok ‘parmaklarım enstrüman için uygun mu acaba’ sorusu sorulmaktadır. Bu sorun için söylenmiş bir çok hikayeler bulunmaktadır. Çevrenizde ki insanlar genellikle ya ‘ Piyanoya başlayacaktım parmaklarım kısa diye başlatmadılar’ gibi sözler ya da ‘ Ya adamın serçe parmağı yokmuş adam virtüöz olmuş olum sende parmak boyutu diyorsun bunlar bahane’ gibi uyarılarla karşı karşıya kalırsınız. Bakın burada neler var —-> En Değerli Bilgiler!

müzik ve parmak boyuPeki olayın iç yüzü nedir? Enstrüman çalmak için parmaklarınızın boyutları ne kadar önemlidir? Öncelikle şunu bilmek gerekir, enstrüman üzerinde parmaklarınızın işlevi siz doğru kullandıkça çoğalmaktadır. Parmaklarınız istediğiniz kadar uzun olsun veya olmasın verimli kullanmak en önemlisidir. Enstrümanlarda pozisyonlar arası geçişlerini, iki el koordinasyonlarını tam yapamadıktan sonra parmaklarınızın boyutu pek önemli değildir açıkçası. Şunu en başından belirtmek gerekir ki parmaklarınızın bir enstrüman için uygun olması sizin o enstrümanı çok rahat çalacağınız anlamına gelmemektedir.

İlk olarak Piyano üzerinden yola çıkalım. Piyano çalmak için parmak boyutu önemli değil gibi bir cümle kurarsak yanlış bir cümle kurmuş oluruz. Ancak parmakları kısa olan kişiler piyano çalamaz gibi bir çıkarımda tam bir felaket olacaktır. Piyano geçişleri zor bir şarkı çalarken parmaklarınız uzun olması çalarken size bir kolaylık sağlayacaktır ancak kısa parmaklara sahip olmanızda o şarkıyı çalamayacağınız anlamına gelmemektedir. Sıkı bir çalışma, azim, istek ve çaba ile yeni teknikler geliştirerek, kendinize has teknikler geliştirerek kısa parmaklı bireylerde o parçayı çalabilir.

Ünlü piyano virtüözleri genellikle uzun parmaklı olsa da aralarında kısa parmaklı piyano virtüözleri de görülmektedir. Örneğin Friedrich Chopin, İgor Krutoy gibi isimler kısa parmaklı isimlerdi. Bunlar zamanla kendi çalma tekniklerini geliştirerek dünyaya damga vurmayı başarmışlardır.

En çok tercih edilen bir diğer enstrüman Gitar üzerinden örnek verelim. Piyano üzerinde parmak boyutu ile ilgili pek çok tartışma bulurken Gitar üzerinde bu tartışmalara pek rastlanmaz. Parmaklarınızın kısa olması gitar çalmanıza engel bir durum değildir. Verimli ve istekli çalıştığınız takdirde gitar çalabilirsiniz.

Gitarı ilk elinize aldığınızda ‘ Serçe parmağımı en üst tele yetiştirmem imkansız ’ gibi düşüncelere kapılabilirsiniz. Ancak gitar klavyesinde parmaklarınızı verimli kullanmanızı sağlayan baş parmağınız bu sorunu da çözebilir. Baş parmağınızın pozisyonun düzgün olması, ayrıca baş parmağın aşağıya doğru çekilmesi perdelere basacak olan parmaklarınızın üst tele doğru ulaşmanızın önünü açacaktır. Bu tür bilgiler için gitar ile ilgili yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Ayrıca parmak boyutunun yanı sıra parmaklarınızın tombul olması da özellikle gitar için bir engel oluşturmamaktadır. Yurtdışında Malmsteen, ülkemizde Asım Can Gündüz gibi gitar ustaları size bu anlamda örnek olabilecek ve pes etmemenize neden olabilecek kıvılcımı verebilir. Yeter ki çalmak isteyin

Genellikle enstrümanların çoğunda eğitimin temelini parmak egzersizleri oluşturmaktadır. Parmak egzersizleri ile birey hem parmaklarını enstrümana alıştırır hem de parmak kaslarının gelişmesini sağlayarak parmaklarının işlevini arttırır. Parmak gelişiminizin tam ve eksiksiz olması parmaklarınızın boyutu kısa olsa bile sizi oldukça önde kılan unsurların başında gelmektedir. Ayrıca parmak egzersizleri sonucunda parmaklarının gelişiminin artması ve parmak boyunda da bir gelişim sağlandığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Ayrıca parmak boyutunun yanı sıra parmaklarınızın tombul olması da özellikle gitar için bir engel oluşturmamaktadır. Yurtdışında Malmsteen, ülkemizde Asım Can Gündüz gibi gitar ustaları size bu anlamda örnek olabilecek ve pes etmemenize neden olabilecek kıvılcımı verebilir. Yeter ki çalmak isteyin

Tüm enstrümanlarda parmak boyutu çalışma azminin ve kabiliyetin önünde değildir.        Parmaklarınız kısa olsa da çok çalışarak uzun parmaklı kişileri sollayabilirsiniz. Parmak boyutunuz enstrüman çalmak için kesinlikle bir engel teşkil etmemektedir. Enstrüman çalmak illaki zor parçaları birebir çalmak anlamına gelmemektedir. Enstrüman çalmanın sınırları yada boyutları tartışmaya açıktır. Bu nedenle siz yeter ki çalmak isteyin.