Parmak Boyu ve Enstrüman Çalmak

Parmağınız Enstrüman Çalmaya Uygun mu?

Bir enstrüman çalmaya başlayan kişinin aklına ilk geldiği soru ‘Acaba parmakların o enstrümanı çalmak için uygun mu?’ sorusu gelmektedir. Bazen ise parmakları çok küçük veya çok büyük olduğu için enstrüman çalamacağını düşünenlerde bulunmaktadır. Peki parmağınız boyutu enstrüman çalmanızda bir engel teşkil eder mi? Parmak enstrümanı çaldıkça uzar mı? Şimdi bu soru işaretlerini ortadan kaldırmaya çalışalım.

rapsodiparmak

Kimisi için ise tek suçlu kısa parmaklar.. Bir enstrümanı çalmayı kısa sürede çalmayı deneyip başarılı olamayınca parmaklarının yüzünden çalamadığını düşünmektedir. Halbuki parmakların en işlevsel kullanıldığı piyanoyu ele aldığımızda en zor pozisyonun dahi kısa parmakla çalışmayla yapılabileceğini uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Enstrüman çalarken parmak boyunun uzun olması hiç şüphe yok ki bir avantaj sağlamaktadır. Uzun parmaklılar, zor pozisyonlara daha kolay erişebilmekte ve özellikle gam çalışma geçişlerinde büyük kolaylık sağlamaktadır ancak parmağınızın kısa olması o zor kompozisyonları yapamayacağınız anlamına gelmemektedir. Azim, istek ve yeterli derecede çalışma ile parmak boyu kısa olanlarda zor kompozisyonlarda ve zor gam geçişlerinde ileri seviye de kendini geliştirebilir

Enstrüman Çalanların Parmakları Uzuyor mu?

Enstrüman çalmaya başlayan kişinin parmakları tabii ki de muazzam bir şekilde büyümüyor ancak bilimsel araştırmalarla kanıtlandı ki düzenli çalmaya başlanıldığında parmak boyunda ufak da olsa bir büyüme gözlemlenmiştir. Parmağınızı uzatan aslında gizemli bir keramet değildir.

Çoğu insan günlük hayatında parmaklarını hafif bükük olarak kullanmaktadır. Özellikle piyano gibi tuşlu çalgılarda enstrümana basarken parmaklarınız bazı pozisyonlarda dik olacak şekilde pozisyon alacaktır. Düzenli ve sık çalışmalarda parmaklarınız açık durmayı alışkınlık haline getirecek ve olduğundan daha dik gözükecektir. Bunun formülü ise hiç şüphe yok ki düzenli çalışmada gizlidir.

Unutmayınız ki çoğu büyük müzisyenin parmak boyları diğer müzisyenlere göre daha küçüktü. Örneğin Friedrich Chopin, Levon Oganezov, İgor Krutoy gibi isimlerin parmak boyları oldukça kısaydı ancak bu isimler müzik dünyasına damgasını vurarak ölümsüz isimler arasına karıştı.

Parmak Gelişimi İçin Yapılması Gerekenler

İlk önce kesinlikle doğru tutuş ve duruş kurallarını bilmek gerekiyor. Her enstrümanın kendine özgü tutuş ve duruş stilleri bulunmaktadır. Bu stiller hem enstrümanı daha rahat çalmanızı hemde kısa sürede gelişim göstermenizi sağlayacaktır. Bunun dışında parmak esnetme egzersizleri ile parmaklarınızı geliştirebilirsiniz. Parmaklarınızın her birini açma germe egzersizleri ile geliştirebilir ayrıca parmaklarınız birbirinden ayırabildiğiniz kadar ayırıp 15 saniye o şekilde tutmaya çalışın. Bu egzersizler parmağınızın gelişmesini sağlayacaktır.