Parmak Ağrıları ve Enstrüman Çalmak

Parmak Ağrısı

Yeni bir enstrüman çalmaya başlayan herkes eğitimlerinin ilk bir kaç saatinde aşırı parmak veya parmak ucu ağrısından şikayetçi olmaktadır. Ancak bu olağan bir durumdur. Nasıl spor salonuna gidip kas çalışmaya başladığınızda kas ağrılarınız oluyorsa enstrüman çalarken parmak ağrıları olağandır.

Bir enstrüman çalmayı öğrenmeye çalıştığınızda özellikle başlangıç seviyesinde hem egzersiz zorluğu hem de ağrılarla baş ederek çalışmanız gerekmektedir. Ancak aşırı ağrılarınızın bulunması olağan bir durum değildir. Bu ağrılar genellikle 5 dakikalık aralarda geçebilen ağrılardır. Günlerce süren ağrılarınız varsa mutlaka doktora başvurunuz.

Bu yazımızda sizinle birlikte Gitar çalarken parmak ağrısı , enstrüman için parmak güçlendirmek konuları işleyeceğiz. Detaylı Bilgi İçin 0533 014 23 94 den Bizlere ulaşabilirsiniz.

rapsodiparmak

Parmak Ağrıları Nasıl En Aza İndirgenir?

Parmak ağrılarını başladıktan bir kaç gün içerisinde yaşanabilmesine rağmen bunun şiddeti indirgenebilir. Yani buradan şu ortaya çıkıyor ki başlangıç aşamasında bir şeyleri yanlış yapmanız daha fazla parmak ağrısına neden olabilir.

Çalmaya ve egzersiz yapmaya başlamadan önce mutlaka ellerinizi ısıtın. Parmaklarınızda yapacağınız kolay açma germe çalışmaları hem enstrümana daha kolay alışmaya hemde ellerinize birden yük binmesini önleyerek ağrıları en aza indirmeye yarayacaktır.

Özellikle telli enstrüman çalan kişiler parmak ucu acılarını oldukça fazla çekmektedir. Bunun nedeni parmak uçlarının daha önce hiç bu kadar işlevsel kullanılmaması ve orada ki derinin oldukça ince olmasıdır. Siz tellere temas ettikçe parmak ucunuz tahriş olacak, su toplayacak ve nasır bağlayacaktır. Bu kötü bir durum değildir. Olması gerekendir. Böylelikle orada ki deri kalınlaşır ve parmak ucu acıları ortadan kalkar.

Telli enstrümanlarda görülen bu nasır oluşana kadar ki süreçteki acılar için birçok krem ve malzemeler bulunmaktadır. Ancak bunlar kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Zira o deri nasırlaşıp sertleşmedikçe sürekli parmak ucu acısı çekeceksiniz. Bu bağlamda tek çözüm biraz dayanıp nasır oluşana dek çalışmak.

Parmaklarınız Geliştikçe Ağrıyacaktır.

Parmaklarınız başlangıç aşamasında sık sık ağrıyacaktır. Asla üstüne gidip acı çekerek çalmaya devam etmeyin. 5 dakika ara verip tekrar çalmaya devam edin. Zamanla göreceksiniz ki ara verme süreniz azalacak. Bir enstrüman çalarken parmak ağrıları sizin çalışmanıza göre en fazla bir hafta sürer. Daha uzun süreli çalımda parmak ağrıları halen daha devam ediyorsa ya enstrümanda parmaklarınız yanlış bir pozisyondadır yada enstrümanı yeteri sıklıkta çalışmıyorsunuz demektir.