Neşet Ertaş, Şener Şen ve Sevgi

Sevgi Adamı Neşet Ertaş

Neşet Ertaş aramızdan ayrılalı tam 4 sene oldu. Ancak ‘Bozkırın Tezenesi’ büyük usta Neşet Ertaş bıraktığı türküler ile bağlama çalan herkesin gözünde, ellerinde ve türkülerini dinleyenlerin kalbinde yaşamaktadır.

Neşet Ertaş “Gel sevelim sevileni seveni” diyerek sevgiye verdiği önemi vurgulamış ve tüm yaşımı boyunca bu sözlerini uygulayarak yaşamıştır.

neset-ertas-rapsodi

Neşet Ertaş sevgisinin videoya yansıdığı bir an izleyen herkesin yüreğini sızlatmaktadır. Şener Şen’in de kadrosunda olduğu kendi türküsünden uyarlanan film için sete geldi. Türküsünü kayıt ettikten sonra Şener Şen ile karşılaştı. Şener Şene büyük bir hayranlık ve sevgi duyan Neşet Ertaş’ın ağzından şu cümleler döküldü; “Şener gardaşım gözlerinden öperim. Bu sana olan sevgim yüreğimde kalmadı şükür. Karınca kararınca bir katre, dünyana katılabildiysem ne mutlu bana.”

Gönül Adamı

Daha sonra film için bir açıklama yapan büyük usta şu cümleleri kurmuştur:

“Eşkiya filminde gönül yarası türkümü okumamı istediler. Ben de kabul etmedim. Bedim ben öyle artistlik yapmam, o işi yaparsan artistlik yapmış olacaksın kabul etmedim. Yıllar sonra benim bu gönül yarası türkümden esinlenerek senaryo yazmışlar. Gönül yarası filmi. Senarist aradı beni yine kabul etmedim artistlik yapmam çünkü. Sonra çok ısrar ettiler, defalarca haber yolladılar benim filmde karlı dağlar türkümü söylememi istediler. Benden o türküyü 45 yıldır kimse istememişti. Bir de Şener Şen’in filmiydi. Severim onu, halkçı adamdır. Bir de dediler ki meyhanede söylenecek. O zaman kabul ettim. Çünkü meyhaneler, gazinolar, böyle içkili yerler bizimdir, bizim mekanlarımızdır. öyle orada söyledim türkümü. Şimdi burada karlı dağlar istenince aklıma geldi.