Nasıl Güzel Resim Çizebilirim – 1

nasıl-güzel-resim-çizebilirimBu yazı dizimizde güzel resim çizmeye dair ipuçları vereceğiz, ilk yazımızda temel olarak resim çizmekten ve nasıl daha iyi çizebileceğinize dair ufak ipuçları verirken diğer yazılarımızda içerik daha teknik hale gelerek çizim üzerine bilgilerin arttığı bir içeriğe dönüşecektir.

Resim çizme çocukluktan başlayan çöp adamlarla, dağ arasında doğan güneş resmi çizmekle başlar.
Genellikle bu istek ara ara devam eder iler yaşlara gelindiğinde ise bir resim kursuna başlayarak ilerletme safhasına gelir. Resim çizmenin piskolojiyi olumlu yönde etkilediği bilimsel açıklamalarla kanıtlanmıştır.

Şehrin gürültüsünde, çevrenizdekilerden daha doğrusu yaşamdan bir mola vererek sadece kendinize yönelmenin bir aracıdır resim.
Resim çizme yeteneği çoğu insanda varolan ve geliştirilebilen bir yetenektir. Yeteneğinizi oratya çıkarmak için bol bol pratik çizimlar yapmanız gerekmektedir. Temel olarak resim çizmek doğru kalem tutma ve doğru karalamayı öğrenip düz çizgi çizmekle başlar. Düz çizler tamamlandıktan sonra düz çizgilerin kalından inceye seyrelerek gitmesini takip eder. Bu resim eğitiminin temelini oluşturmaktadır. Bu pratikleri sabırlı ve disiplinli bir şekilde yapmanızda yarar vardır.

Resim çizmek sabır ve disiplin isteyen bir işlemdir. İlk çizimlerinizde mükemmellik aramak yanlıştır.
Bırakmakdan azimle bir şekilde çalışmalara devam ettiğiniz takdirde gelişiminizi kendiniz de göreceksiniz. İlk olarak doğa, eşya, meyve gibi çizimlerle başlamanızda yarar vardır. Bunun nedeni ise yeni çizmeye başladığınızda doğru sonuca ulaşamadığınızda hevesinizin kırılmaması. Direk portre ve profil çizmeye başlarsanız kötü sonuç elde ettiğinizde değişik reaksiyonlar alarak hevesiniz kırılabilir.

Bol bol araştırma içinde olunuz, yeni resimler görmek sizin ufkunuzu genişletebilir. Beğendiğiniz resimleri çizmeye başlarsanız gelişiminize olumlu katkıları olur. Hatta doğrudan kopyasını yapmanız bile size yarar sağlayacaktır. Doğru açıları tutturmanızda, gölgeleri keşfetmenizde büyük yarar sağlayacaktır. Bu garipsenicek veya utanılacak bir uygulama değildir. Her ressam geçmişte bu çalışmayı yapmıştır. Kendinizi rahat hissedeceğiniz bir ortamda size özel çalışma kalemleriniz ve eşyalarınızın olduğu bir odada çalışmanız size ayrı bir zevk verecektir. Ayrıca kafanız rahat bir şekilde etrafı kirletme çekincesi olmadan kendinizi tamamen resime odaklayabileceğiniz bir alan oluşturulması gelişimi olumlu yönde etkileyen unsurlardan biridir.

Resim çizmeye başlarken doğru ve sonuca ulaşmanıza yardımcı olacak ilk etken doğru kalem seçmektir.
Pigment değeri yüksek kalemleri seçmeniz size yarar sağlayacaktır. Çizimler zamanla sizin karakteristik özelliklerinizle harmanlanarak size özgü bir çizim stili oluşur. Bu uzun zaman alır. Edebi romanlarda olduğu gibi resimlerde de diğer ressamlardan etkilenilmesi olağandır. Buda sizin çizim stilinize ulaşmanızda yardımcı olacak bir etkendir.

Resim çizmeden bir diğer önemli etken ise resim kağıdıdır.
Özellikle karakelem çizimlerde silgi oldukça kullanıldığında kağıtda yıpranma görülebilir daha sonra silinen bölgeye çizimi etkeyen bir unsur haline gelebilir. Bütceniz dahilinde iyi bir kağıt edinmenizde yarar vardır. İyi kağıtlar genellikle ikiye ayrılır. Grenli ve Grensiz kağıtlar. Grenli kağıtların yüzeyi dokuludur. Gren gramaj ile doğru orantılıdır. Bu tür kağıtlar yeni başlayanler için uygun olmayabilir. Renk geçişi yapmak zordur. Grensiz kağıtlar ise yüzüyi dokusuz yani prüzsüz kağıtlardır. Yeni başlayanler için oldukça uygundur. Silinme işlemi oldukça rahatve karakalem için oldukça uygundur.