Nasıl Daha Fotojenik Olunur?

Fotoğraf çekilirken güzel çıkmanın sırları nelerdir, fotoğraflarda güzel çıkan insanlar nasıl güzel çıkar, fotojenik olmanın bir yolu var mı? Bu fotoğraf kursu izmir yazımızda fotojenik olmakla ilgili ufak ipuçlarını bulabilir, siz de artık fotoğraflarınızda daha güzel çıkabilirsiniz.

nasıl fotojenik olunur

Bir çok kişi fotoğraf çekildikten sonra sonuca baktığında, fotoğrafta daha iyi çıkabileceğini düşünür. Grupça fotoğraf çekildiğinizde fotoğrafı sosyal medyaya aktarırken sıkıntı yaşayan mutlaka birisi veya birileri ile karşılaşabilirsiniz. Peki bunun önüne nasıl geçebiliriz? Her eylemde olduğu gibi fotoğraf çekilirken de ne yapacağınızı bilmek size artı katkı sağlayacaktır. Eğer mankenlik eğitimi almadıysanız fotoğraf çekilirken sadece kameraya bakmakla yetinebilirsiniz halbuki fotoğrafta iyi çıkmanın birkaç özel sırrı vardır. Şimdi bu sırları hep beraber gün yüzüne çıkartalım.

Öncelikli olarak vücut ağırlığımızı kontrol etmenin fotoğrafta ki etkisini inceleyelim. Bazı fotoğraflarda özellikle kadınlarda ağırlığın sadece bir ayağına yoğunlaştırdığını görürsünüz. Daha çok erkeklerin yaptığı gibi ağırlığınızı iki ayak üzerine yayarsanız iyi bir sonuç elde etmeniz zorlaşacaktır. Bu vücudun hafif biraz sağa veya sola doğru dönmesine, omuzların dik durmasına ve başımızın bir miktar dönmesini sağlar. Böylelikle fotoğrafta daha doğal ve ilgi çekici gözükmenizin önünü açmış olursunuz. Sonuç olarak ayakta iseniz kamerayı dik tutmamaya özen gösteriniz. Hafif dönünce ağırlığınızı tek ayak üstüne vermeye çalışmak yararınıza olacaktır.

Fotoğraflarda başarılı çıkmanızı sağlayacak olan bir diğer önemli etken ise kameraya biraz aşağıya doğru biraz eğimli poz vermenizdir. Tavşan kulaklarınız var ve bunu gösteriyormuş gibi davranmaya çalışın. Komik bir yaklaşım olarak gözükse de işe yaradığını göreceksiniz.

Kendinizi tanımaya çalışın her mimiğinizin suratınızda hangi sonuçları ortaya çıkardığını bilin. Ayna karşısında bunu yapabilirsiniz. İnsanlar anlık durumlarına göre daha iyi gözükmek için fotoğraf çekilirken farklı mimiklerini kullanmaya çalışırlar ama fotoğraflarda istediği gibi olmadığını görürler. Bunun önüne geçmek için ayna karşısında biraz prova yapmanız yeterli olacaktır. Örneğin size yakışan şekilde gülümsemeyi öğrenin, insanlar genelde pek gülümseyerek fotoğraf çekilmezler genelde gözlerin kısık çıkmasına ve yanakların buruşuk çıkmasına neden olur.

Fotoğraf çekilmeden önce kötü bir olay geçirmiş veya o gün iyi bir enerjiye sahip olmayabilirsiniz. Bunun için duruşunuzu ve pozisyonunuzu nasıl değiştirebileceğinizi bulmanız gerekmektedir. Bu birazda mental bir iştir. Kendinizi kısa bir sürede koşullandırmanız ve tetiklendirmeniz gerekir. Bunu komik veya iyi bir anınızı hatırlayarak yapabilirsiniz. Elbette hemen havaya giremeyebilirsiniz. Ama zamanla alışacağınız bir durum olacaktır. Örneğin mankenler bunun özel eğitimini almaktadır. Mankenler genelde kendilerini hemen tetiklemek için yanaklarını mıncıklarlar bu bilimsel olarak tettiklenmeyi en hızlı gerçekleştiren bir hareket olduğu kanıtlanmıştır.

Son olarak doğrudan objektife bakmamaya özen göstermelisiniz. Merceğin biraz üstüne doğru bakmaya özen gösterin. Fotoğraflarda daha başarılı çıkacağınızı sizde göreceksiniz.

Yazımız içerisinde bahsettiğimiz maddeleri uygulayın, farkı göreceksiniz!