Müzikle Kafayı Kırmak

Müzik; kimileri için ruhun gıdası, kimileri için trafikte rahatlama aracı. Bazıları için büyük bir tutku, bazıları içinde okullarda derste gördüğü flüt eğitimi. Müzik kim için ne anlam ifade ediyor olursa olsun, herkesin içindeki bazı şeyleri uyandırma gücüne sahip bir silah aslında. Eski bir filozofun dediği gibi “herkes deli doğar, ama zamanla deli olduğunu unutur” sözü de müziğin içimizden çıkardığı sahip olduğumuz şeylerden biri. Belki gerçekten hepimiz deli doğduk ve müzik içimizdeki deliyi çıkartıyor. Rapsodi sanat Müzik Kursu İzmir Blog yazarları, bu günkü yazısını kafasını müzikle kıranlara, kafayı müziğe takanlara, ya da müziğe kafa tutanlara yazdılar.

Bir çok terim var müzikle ilgili. Müziğin kuralları, matematiği, notalar, gamlar, akorlar.. vs. Hepsi kulağa hoş gelen müziklerin içinde barındırdığı ve birbiriyle uyum sağlayan şeyler. Şöyle ki; siz bir şarkı dinlediğinizde eğer bahsettiğimiz bu terimler arasında bir uyumsuzluk varsa siz o şarkıda sizi rahatsız edecek bir şeyler hissedeceksinizdir. Her gün dinlediğiniz bir şarkının notalarının arasında bir uyumsuzluk olduğunu düşünün. O şarkı size garip gelecektir. Şimdi beklide aklınızdan şu soruyu geçiriyorsunuzdur; “o şarkıyı hep öyle dinlediğim için bana garip gelmesi normal değil mi zaten?” Evet o şarkının size garip gelmesinin nedenlerinden birisi o, ama derinine indiğimiz zaman size asıl garip gelen şeyin notalar arasında uyumsuzluk olduğunu görebilirsiniz. Öyle yeni bestelenmiş ve daha önce hiç duymadığınız bir şarkının notalarının arasında bir uyumsuzluk olsa da, normal bir dinleyici bunu hissedebilir. Yani müzik dinleyen herkes.

İşte müzik kulağı dediğimiz kavram burada devreye giriyor. “Ben arkadaşımın yaptığı müzikteki garipliği fark ettim benim müzik kulağım mı var?” sorusunu duyar gibiyiz. İş o kadar da kolay değil. Bahsi geçen müzik kulağı kavramına sahip olanlar, o şarkıdaki garipliğin farkında olduğu gibi, aynı zamanda bu garipliğin nedenini de bilen insanlardır.

Peki bu anlattıklarımızın kafayı kırmış müzisyenlerle ne ilgisi var? Olay tam da burada anlaşılıyor aslında. Kuralar.. Kafayı müzikle kırmış olan tüm müzisyenler, kuralların, ahengin ve ritmin farkındadır. Kafayı kırmış müzisyenler, o kuralları uymak için uğraşmadan, formüller kullanmadan bir ahenk yakalarlar. Hatta bazen o kuralları çiğneyerek bir düzen oluştururlar. Bazen tüm kuralları ve formülleri silip yenilerini yazarlar. Ama gene de dinlediğiniz şey size garip gelse de sizi alan bir şeyler hissedersiniz.

Müzik; “acaba beğenilecek mi?”, “insanlar dinlemek isteyecek mi?” gibi kaygılardan uzak yapıldığı zaman gerçek manada sanata dönüşür. Diğer türlüsü kaliteli ve para ile satılan bir ürün olacaktır sadece. Müzik dinlemek yada yapmak için aklınıza gerek yok, onu atın, her şeyi geride bırakın ve…