Müzik Aletlerine Pasaport Geliyor

Enstrümanlara Pasaport Önerisi

Tayland’da gerçekleştirilen biyoçeşitlilik toplantısına Amerika Birleşik Devletleri yeni bir tasarıyı üyelerin önüne getirdi. Bu tasarı müzik aletlerinin yapımında kullanılan ağaçlarla ilgili idi. Amerika Birleşik Devletleri özellikle müzik aletlerinde kullanılan malzemelerin yasallığının denetlenmesini istedi.

Bu tasarının nedenleri arasında özellikle yağmur ormanlarında bulunan ağaçların giderek azalması ve önümüzde ki yıllarda doğayı olumsuz etkileyeceği yönünde ekoloji uzmanlarının uyarısı bulunmaktadır. Bu tasarıya neden olan malzemeler arasında ise egzotik ağaçlar, fildişi ve kaplumbağa kabuğu gibi malzemelerin kaçak olarak kullanılmasıdır.

rapsodi pasaport

Neden Pasaport Uygulanması Önerildi?

Amerika Birleşik Devletleri heyeti bu tasarıyı sunmasında ki temel neden bazı markaların bu ağaçları kaçak olarak kestirip kullanmasıdır. Özellikle bu müzik aletlerinin taşınırken gümrükte kontrol edilmesi egzotik ağaçların kaçak olarak kesilmesini ortadan kaldırılacağı savunuluyor.

Özellikle yok olma tehlikesi altında ki yasa dışı ağaçlarla yapılan müzik aletlerine seyahat sırasında gümrük tarafından el konulması Amerikan müzik piyasasında büyük yankı yarattı. Çoğu müzisyen ise yüksek maliyetlere aldığı enstrümanların bu yasağa girip girmediğini bilmemesi paniği giderek arttırdı. İşte bu durumun önüne geçebilmek için Amerika Birleşik Devletleri pasaport uygulamasını devreye sokmaya çalışıyor.

Bu uygulamayı destekleyen önemli müzik markaları da bulunmaktadır. Örneğin gitar camiasının önde gelen markalarından Gibson ve Fender bu tasarıyı desteklemektedir. Gibson ve Fenderin bir Amerika Birleşik Devletleri markası olması ve bu tasarıyı hazırlayan heyetin Amerika heyetinin olması çoğu tartışma forumlarında Gibson ve Fenderin diğer markalara darbe vurmaya hazırlanıyor şeklinde yorumlanıyor.

Pasaport Uygulamasının Kontrolü Nasıl Gerçekleşecek?

Amerika Birleşik Devletleri heyetinin tasarısı eğer toplantıda kabul edilirse müzisyenler enstrümanları için 3 yıl süreyle geçerli olmak kaydıyla pasaport taşıyabilecek. Pasaportların süresi dolduktan sonra ise tekrar kontrol edilerek pasaport çıkartılacak.