Müziğin En Önemli Parçasıyla Tanışın!

Metronom: müziğin en önemli parçası

Metronom en basit anlamıyla sabit bir ritim elde etmek amacıyla belirli aralıklarla vuruş sesleri çıkartan bir alettir. 1814 yılından Amsterdam da yaşayan Dietrich Nikolaus Winkel tarafından icat edilmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte mekanik metronomun yanında dijital metronomda geliştirilmesiyle iki tür metronom çeşidi oluşmuştur.

Metronom genellikle müzik ile bağdaştırılsa da yaşamın bütün evrelerinde olan önemli bir unsurdur. Zamanın olduğu her yerde zamanlama vardır. Metronom zamanlamanın kılavuzudur. Mesela diksiyon sıkıntısı çeken birisi çalışmalarında metronomu oldukça kullanmaktadır. Her vuruş başına bir kelime egzersizleri bolca yapılmaktadır.

metronomPeki metronom kullanmanız enstrüman çalmanıza ne gibi katkı sağlar?
Metronom notaların doğru aralıklarla verilmesini sağlayan aynı zamanda zamanı tutarak ritim karışıklığına gitmenizi engellemeye yarayan alettir. Metronom size 12 bar blues ya da swing yapmayı öğretmez. Metronomun hissiyatla hiçbir alakası yoktur. Bu hissiyatı siz katarsınız. Metronom size sadece vuruş süresi vermektedir.

Metronom hangi enstrümanı çalarsanız çalın dikkat edilmesi gereken önemli bir unsurdur. Metronomla eşliğinde çalışmanız sizin hem enstrüman üzerinde çalışınıza olumlu katkıları olacak hem de ritim kulağınızı geliştirerek kişisel gelişiminizde önemli bir katkısı olacaktır. Enstrüman üzerinde parmak egzersizleri yaparken dahi metronomla çalışmanız eğitiminizi geliştirmede ve hızlandırmada önemli bir unsur olacaktır.

Gam çalışmalarında metronomun sıklıkla kullanılmaktadır. Metronom ilk çalışıldığında oldukça zormuş gibi gelebilir ancak azimle çalışıldığında zamanla çalışması oldukça kolay bir unsur olacaktır. Bu zorluğu daha kolay atlatmanız için gam çalışmalarına geçmeden önce metronom egzersizlerini kullanmaya başlamanız büyük bir avantaj olacaktır. Metronomla çalışmalara başlangıç seviyesinden itibaren parmak egzersizleriyle başlayabilirsiniz.

Metronom ile çalışmalarınıza başladığınızda yavaş tempolarda çalışmaya özen gösteriniz.
Tempo size çok yavaş gelse de o tempoda alıştırma yapınız. Tam anlamıyla gerçekleştirdikten sonra temponuzu arttırın. Özellikle gam çalışmalarında metronom 60 Bpm’e ayarlanarak çalışılır. Önemli olan husus ise her metronom vuruşuna bir nota basmak ve bu notaları temiz, net ve tane tane basmaktır.

Metronom eşliğinde çalışmalar yaparken dikkat etmeniz gereken çalışmalara çok yavaş tempoda başlamak olacaktır. Hemen hızlı bir tempoda çalışma yapmaktan kaçının. Temiz ve pürüzsüz sesler çıkarmaya dikkat edin ve sabırlı olun.