Leonardo Da Vinci’nin Keşfedilen Piyanosu!

Leonardo Da Vinci’nin Keşfedilen Piyanosu!

Leonardo Da Vinci’yi hepimiz resimlerinden tanırız. Yaptığı Mona Lise ve Son Akşam Yemeği adlı tablolarıyla dünyaya damgasını vurmuştur. Yaptığı resimlerin tekniği hala araştırılmakta ve yapıtlarının şifreleri hala çözülmeye çalışılmaktadır. Ancak Leonardo Da Vinci pek çok alanda eserler vermiştir. Mimarlık, Müzisyenlik, Anatomist onun ilgilendiği alanlardan sadece bir kaç tanesidir.

Son yapılan araştırmalarla tasarımını Leonardo Da Vinci yaptığı yeni bir piyano bulundu. Bu piyano Leonardo tarafından yaklaşık 500 yıl önce yapıldı ancak keşfedilmesi bugünlerde gerçekleşti. Leonardo’nun yaptığı bu enstrüman diğer eserleri gibi pek çok ince ayrıntılar ve yenilikler içeriyor.

violaorganista-412x340

Leonardo’nun enstrümanı piyano formunda gibi gözükse de aslında Klavsen nüanslarına sahip bir enstrümandır. Piyano’da bulunan çekiçli sistemin aksine Leonardo bu esntrümanda keman yayını andıran teller üzerinde gezen çarklar kullanmıştır. Çarkın dönmesi ayak pedallarıyla mümkün olurken notalar ise klavye üzerinden veriliyordu. En önemli özellik ise enstrümandan çıkan seste gizlidir. Ortaya çıkan ses telli müzik aleti kadar kuvvetli olmasına karşın piyanoda ki gibi doğrudan ve net bir tona sahiptir.

Leonardo Da Vinci’nin bu muhteşem piyanosu müzik tarihinde yeni bir başlangıç olacağı kesin gibi. Enstrüman üzerinde araştırmalar devam etmekte. Bu piyanonun çıkardığı sesi dinlemek için videomuzu izleyebilirsiniz.