Klasik Gitar Nasıl Tutulur?

Gitar Tutuşu Neden Önemlidir?

Gitarda tutuş ve duruş pozisyonları son derece önemlidir. Bir gitar eğitiminin ilk dersinde ki ilk konularda biri de gitarın tutuş pozisyonlarıdır. Gitar eğitiminizde doğru ve eksiksiz bir şekilde ilerlemek istiyorsanız gitar tutuşunuzu titizlikle sorgulamalısınız. Gitarda en basit başlangıç seviyesinde ki egzersizleri dahi yaparken doğru tutuşta yapmalı ve o tutuşa göre alışmalısınız. Aksi takdirde yanlış bir tutuşla ilerlediğinizde gitar çalmak ileride sizin için tam bir işkence olacaktır ve hatta gitarınız bir zaman sonra odanızda bir dekor halini alabilir.

Gitar üzerinde gösterilen tutuş stilleri gitar çalarken zorlanmadan tüm parmaklarınızı kullanabileceğiniz ve vücudunuzu kasmadan rahat bir şekilde çalmanıza olanak sağlayan etkenler araştırılıp denenerek ortaya çıkmıştır. Doğru bir tutuş yapmadığınız takdirde parmaklarınızda dahi oldukça zorlanacak ve basit egzersizleri yaparken sizi gitardan soğutacak kadar zorluk yaşamanıza neden olacaktır.

Birden fazla gitar çeşidi bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı birden fazla gitar tutuş stili bulunmaktadır. Ancak iki tane genel geçer tutuş stili bulunmaktadır. Bu yazımızda klasik gitar tutuşunu inceleyeceğiz

Klasik Gitar Nasıl Tutulur?

gitar tutuş

Klasik Gitar çalarken ayak pozisyonunuz, sırt pozisyonunuz, kol pozisyonunuz ve bilek pozisyonunuz birbirini tamamlar niteliktedir. Bir organın pozisyonunun hatalı olması diğer pozisyonunuzun da yanlış olmasına sebebiyet verecektir.

Birazdan anlatılacak pozisyon sağ elini kullanan gitaristler için geçerlidir. Solak gitaristler yazılanın tam tersini uygulayarak doğru pozisyonu yakalayabilirler.

Gitarınızı elinize aldıktan sonra sol ayağınızın altına bir karış yüksekliğinde bir yükselti koymalısınız. Gitar tutuşu için üretilen özel yükseltilere bütün müzik marketlerde rastlayabilirsiniz. Sağ bacağınızı dizinizden kenara doğru açınız ve gitarınızın alt kavisini sol bacağınıza oturtunuz. Eğer gitarın üst sapı omzunuzun hizasına geliyor ise doğru bir tutuş yakaladınız demektedir.

Klavyeye basacak olan sol elinizin pozisyonunu son derece önemlidir. Özellikle baş parmağınız sizi oldukça zorlayacaktır. Baş parmağınız klavyenin arkasında durmalıdır ancak ilk başlarda yukarı çıkmaya çalışacaktır, karşıdan bakıldığında kesinlikle baş parmağınız gözükmemelidir. Baş parmağınızı karşıdan gözükmemesi doğru bir tutuş için yeterli değildir. Yan değil dik bir şekilde klavyenin arkasında bulunmalıdır.

Sol elinizin parmakları tellere basarken dik bir şekilde parmaklarınızın ucuyla basmalısınız. Aksi takdirde basarken diğer tellere temas edebilir özellikle akor basarken cızırtılara sebebiyet verebilirsiniz.

Sağ elinizde ise dirsek pozisyonunuz oldukça önemlidir. Dirseğiniz kesinlikle hiçbir yere temas etmemeli ve yaslı durumda olmamalıdır. Aynı parmaklarınızda hiç bir yere yaslı olmamalıdır. Baş parmağınız açıkta olmalı ve baş parmak ile işaret parmağı temas etmemelidir.