Klarnet Öğrenmek İsteyenler İçin Rehber

klarnet kursu izmirBu yazımızda klarnet eğitimine dair temel kavramları öğrenebilirsiniz;

Klarnet nasıl tutulur?
Klarnet nasıl üflenir?
Klarnet bakımı nasıl yapılır?
Klarnetin parçaları nelerdir?

Ayrıca aşağıda ayrıntılı olarak anlatılan klarnetle ilgili konuları videolu olarak da izleyebilirsiniz. Klarnet eğitim videolarını izlemek için linke tıklayınız;
Klarnet Eğitim Videoları İzle

Klarnet Nasıl Tutulur?
Klarnet eğitiminin temeli tutuştan başlamaktadır.  Klarnet tutuşunun yanlış olması durumunda üflerken ve tuşlara basarken zorluklar yaşanmasını çok olası bir durumdur. Yanlış bir tutuşla üflenmeye başlandığına ileri seviyelerde daha da zorlanılması, Klarnetten soğumak hatta Klarnetin bir ev dekorasyonuna dönüşmesine neden olabilir. Klarnette daha rahat ilerlemek için doğru tutuşla başlamak çok önemlidir. Şimdi Klarnet tutuşunu ayrıtılı bir şekilde inceleyelim.

Klarnet sağ elimiz altta sol elimiz üstte olarak tutulur. Sağ elin baş parmağının Klarnetin arka destek bölümüne gelmesi gerekmektedir. Bu Klarnetin sağlıklı bir şekilde tutulması için çok önemlidir. Parmakların klarnetin üzerine oval bir biçimde getirilmesi gerekmektedir. Parmağın bükülmesi veya aşağı doğru eğilmesi ses çıkarmakta zorluk çıkaracaktır. Bu nedenle parmakların rahatça oval bir şekilde olması gerekmektedir. Parmakların rahat ve doğru biçimde olmasında en büyük katkıyı sağ elimizin baş parmağını koyduğumuz desteğin doğru olması sağlar. Kollarımız ise hiçbir yere temas etmeden dirseklerimizin açıkta olması gerekmektedir. Kolların aynı orantıda olması gerekmektedir. Kapalı veya eğimli tutuşlar yanlış tutuş biçimleridir.

Klarnette tutuş üflemek kadar önemli ve üflemeye ve nota basmaya yön veren en önemli etkendir. Bu sebeble Klarnet eğitiminin  temelini oluşturmaktadır. Tutuşun yanlış olması ve öyle çalışılması durumunda ileri seviyelerde çalmada ciddi sorunlar ortaya çıkar.

Klarnet Nasıl Üflenir?

Klarnet çalmanın bir diğer temel unsuru Klarneti üflemektir. Klarnet üflemesi teknik isteyen bir işlemdir. Dudağın açısı, dişler Klarnetten ses çıkarmak için önemli unsurlardır. Klarnetten ses çıkarmak için önemli bir  unsurda Klarnet kamışlarıdır. Klarnet kamışları kalitesine göre değişmekte olup değişik çeşitleri vardır. Bu sesin tansiyonu ve tonuyla doğrudan etkilidir. Klarnet kamışınızı her zaman özenle seçmelisiniz ve profesyonel kişilerden yardım almalısınız. Klarnet üflerken dikkat edilmesi gereken unsurlar şunlardır;

Üst dudak bekin üst tarafına dişler yardımıyla oturmalıdır. Alt dudak ise yine dişler yardımıyla altdaki kamışa oturtturularak konulmalıdır. Üflerken diyaframın kullanışıda önemlidir.  Klarnet üflemesi her gün pratiklerle tekrar edilmesi gerekir. Zamanla oturan bir tekniktir.

Klarnet Bakımı Nasıl Yapılır?

Klarnet bakımı sıkça yapılması gereken ve aksi takdirde eksi sonuçlar doğurabilecek bir durumdur. Klarnet ağaç gövdeli bir enstrüman olduğu için nemli alanlardan uzak tutulması gerekmektedir. Klarnet bakımları günlük ve aylık olarak yapılmaktadır. Günlük olarak yapılan işlemler çaldıktan sonra hemen rahatça yapabileceğiniz, Enstrümanı parçalara ayırarak içlerini temizlemekten oluşur. Bunların her çalımdan sonra yapılması Klarnetin ömrü bakımından çok önemlidir. Aylık daha doğrusu genel bakımı ise daha ayrıntılı ve sesi olumlu etkileyen etkendir. Klarnet deliklerinin yağlaması, aksamların silinmesi gibi bakımlardan oluşur. Bakımda genellikle ağaç besleyici yağlar kullanılmasıdır. Klarnet bakımı yaptırmak için klarnet kursumuzunda da yardım alabilirsiniz.

 Klarnetin Parçaları Nelerdir?

Klarnet ağaç gövdenin üstüne metal aksamların işlenmesiyle meydana gelir.  3 temel 2 ek parçanın birleşmesinden meydana gelir. Temel parçalar Üst gövde, alt gövde ve kalak bölümlerinden oluşur. Ek bölümler ise kafa ve fıçı bölümlerinden oluşur Kalak bölümü Klarnetin en büyük bölümüdür. Klarnet 19 perdeden oluşmaktadır. Perdeler madenden yapılmaktadır. Klarnet her üflemelide olduğu gibi kamışla kullanılan bir enstrümandır. Ağızlıktan içeri hava üflenmesi sonucunda kamışın titreşmesi sonucunda gövdenin içinde ki havanında titreşime geçmesiyle ses oluşumu gerçekleştirir.