Klarnet Nasıl Akort Edilir?

Klarnet Nasıl Akort Edilir?

Her enstrümanda akortlu çalmak oldukça önemlidir. En ufak bir parmak egzersizlerini dahi akortlu bir enstrümanda yapmak kulak ve enstrüman gelişiminiz için oldukça önemlidir. Özen gösterilmeden akortsuz alıştırma yapıldığında kulak gelişiminiz oldukça yavaş olacaktır. Kulak çıkarılan seslere zamanla alışacaktır. Siz her alıştırma yaptığınızda akortunuz bozuk olursa kulağın sese alışması oldukça büyük sorun olacaktır. Bu bağlamda başlangıç seviyesinde ki parmak egzersizleri dahi tam akortlu çalmanız sizin gelişiminizi desteleyecek önemli bir unsurdur.

Üflemeli aletler akort yapılır mı?

Her enstrümanda akort bulunur. Zaten akortun anlamı enstrümanda verilmesi gereken notanın basımında o notanın basıldığı yerden doğru çıkmasıdır. Aksi durumda akort bozuk demektir. Bu durum tüm enstrümanlarda gözlemlenebilir. Ancak üflemeli enstrümanda akort yapımı telleri çalgılara göre daha zordur.

Klarnette Akort sorunu nasıl anlaşılır?

Rapsodi

Özellikle fabrikasyon klarnette akort kaçmaları el yapımı klarnetlere daha sık gözlemlenir. Fabrikasyon klarnetlerde tuşeler makineler tarafından yapıldığından arada bir tam açılmayan tuşeler de bulunabilmektedir. Tuşelerin doğru olması için kesinlikle elle kontrol edilmesi gerekmektedir. Ancak bu durum fabrikasyon klarnetlerde tamamen otomasyon sistemiyle gerçekleşmektedir.

Klarnette birbirlerine ekleme kısımlarında bulunan mantarlar kullanıldıkça yıpranmakta ve eskimektedir. Eskiyen mantarlar zamanla hava kaçırmaktadır. Güçlü bir ton için klarnetten kesinle hava kaçmaması gerekmektedir. Akordu etkileyen önemli unsurların başında hava kaçması gelmektedir. Klarnette mantarların eskimesini çıkarıp birleştirirken daha gevşek olmasından anlayabilirsiniz.

Klarnette akort sorunu kulağı gelişmiş kişiler tarafından rahatça fark edilebilmektedir. Şüphelendiğiniz ve emin olamadığınız durumda ise piyasada çokça bulunan akort cihazlarından kontrol edebilirsiniz

Klarnette Akort nasıl yapılır?

Aslına bakılırsa klarnet akordu sürekli yapılan bir unsur değildir. Klarnette akort imalatı sırasında yapılır ve imalat sonrasında yapmak için oldukça zahmetli bir işlemden geçmesi gerekecektir. Klarnette akort klarnet ustaları tarafından yapılır. Klarnet sahibi tarafından yapılması takdirde klarnette büyük sorunlar açılabilir. Kesinlikle ustalar tarafından yapılması gerekir çünkü akortlama sırasında klarnet ilk imalat edildiği işlemlerde geçecektir.

Klarnette akort sorunu sesin çıktığı delik bölümünden yapılır. Akort duruma göre delikler büyütülerek ya da küçültülerek gerçekleştirilir. Bunu sadece klarnet çalan birinin yapması oldukça riskli ve gereksizdir.