Kısa Sap Bağlama Akort Etme

Bağlama, kültürümüzün, toprağımızın, insanımızın sesini yansıtan, ülkemize ait en karakteristik enstrümandır. Bağlama kursu İzmir eğitmenlerimizin hazırladığı bu yazı ile bağlama akortu nasıl yapılır? Kısa sap bağlama nedir? Kısa sap bağlama akordu ve bağlama notaları hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz  Bağlama Deneme Derslerimiz için 0533 014 23 94 den ulaşabilirsiniz.

Kısa Sap Bağlama:

Genel olarak çalmasının uzun saplı bağlamaya göre daha kolay olduğu söylendiği için başlangıç için kullanımı uygundur. Uzun saplı bağlamanın başındaki Do ve Si perdelerinin kesilmesi ile oluşturulmuştur. Çöğür diye de adlandırlır.

Kısa sap bağlama akort düzeni, “bağlama” diye adlandırılır. Bu düzen; alt teller Re, orta teller Sol ve üst teller La şeklinde sıralanmıştır. Kısa sap bağlamayı bu düzene göre akort etmek için bir akort cihazı ya da yardımcı referans bir enstrümana ihtiyacınız var.

Akort cihazı ile bağlama akort etmek için alt tellerden ses çıkartılır ve bu sesin tuner cihazına ulaşması sağlanır. Sesi algılayan tuner cihazı, ekranında size sesin nota değerini gösterecektir. Nota değeri Re sesine ulaştığında diğer alt tele geçip aynı işlemleri yapmanız gerekli.

Alt tellerden sonra sırası ile orta teller için aynı işlemi Sol sesi için, üst teller içinse La sesi için yapmanız gerekiyor. Tüm telleri olması gereken seslere burguları sıkarak yada gevşeterek getirebilirsiniz.

Bir referans müzik aleti kullanarak akort etmek için kullandığınız referans aletin ne olduğu çok önemli değildir. Bu alet başka bir bağlama da olabilir, yada bir gitar bir piyano vs.. Akort edilmek istenen telin olması istenen sesi referans müzik aleti tarafından çıkartılıt ve daha sonra bağlamanın burgusu aynı ses elde edilesiye kadar sıkılır yada gevşetilir.

Bir çok bağlama sanatçısı bağlaması uzun sap da olsa kısa sap da olsa kendine göre bir akort düzeni oluşturmuştur. Bu durum çalacağı türküler yada şarkılarla alakalı bir durumdur. Kendine kolay gelen bağlama düzeni ile icra etmeyi tercih etmektedir. Ancak başlangıç için yukarıda anlatılan bağlama düzeni ile akort etmek daha uygundur.