Kemana Yeni Başlayacakların Bilmesi Gerekenler

Keman Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Keman ailesinin içinde çello, viyola, kontrbas gibi enstrümanlar da bulunmaktadır. Bu enstrümanlar kemana göre daha bas seslere sahip olmakla beraber keman bu ailenin en küçük üyesidir. Yaylılar ailesinde en küçük ve en çok ses aralığına sahip olan keman hem solo hem de eşlik olarak kullanılmaktadır.

keman rapsodi

Günümüzde en çok tercih edilen yaylıların başında gelir. Keman popüler bir müzik aleti olduğundan dolayı her müzik markette kolayca bulunabilmektedir. Başlangıç olarak yüksek fiyatlı bir keman almanıza gerek yoktur. Başlangıç seviyesinde alınacak kemanın çok yüksek fiyatlı bir keman olması şart değildir.

Keman  4 telden oluşan ve telleri tutan köprü, üst kapak, alt kapak, bunları birleştiren yanlık, akort kulaklıkları, kuyruk bölümüne salyangoz, çenelik ve fix diye ayrılan bölümlerden oluşmaktadır.

Keman toplamda 70 parçanın bir araya gelmesiyle oluşur. Satın alacağınız kemanlar, piyasada farklı boy ve ebatlarda bulunmaktadır. Bu ebatlar kişinin yaşı, boyu gibi fiziksel özelliklerini kapsar ve buna göre satılır. Kemanı alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de kemanı tam tamına kavrayabilme ve tutarken zorluk yaşamamak için tam anlamıyla ele oturması ve boyunun kısa olmaması gerekmektedir.

Keman Boyutları

Keman boyutları 1/8, 1/4, 3/4, 4/4 olarak değişmektedir. Kemanın boyutları sadece yaşa göre değil çalacak kişinin fizyolojik yapısına göre de değişmektedir. Kemanda bu boyutlarının ortaya çıkmasında ki temel amaç kişinin kemanı tam anlamıyla kavrayarak doğru tutuşunun sağlanmasıdır.

Çocuklarda ise küçük boyutlarla başlamaktadır ve çocukların büyümesiyle kemanın büyümesi doğru orantılıdır. Keman boyutlarına göre farklı boylarda arşeler de bulunmaktadır. Bu arşeler keman ile birlikte sizlere temin edilmektedir.

Keman telleri gövdenin üstünde burgular yardımıyla tutturulmuştur. Bu burgular ayrıca telleri gererek veya gevşeterek akort yapmaya yaramaktadır. Keman alırken bu burguların doğru çalıştığına ve akord tuttuğuna emin olarak almalısınız.

Kemanın Kalitesi

Keman yapılırken tüm parçalar büyük bir özenle yerlerine yerleştirilmişlerdir. En ufak bir oynama, yanlışlık kemanın aksamında büyük sorunlar çıkarabilmektedir. Bu yüzden keman yapımı çok önemlidir ve titizlikle yapılmalıdır. Genellikle el yapımı kemanlarda bu parçalar tam anlamıyla ve kusursuz yerleştirilir. Bu sebepten dolayı el yapımı kemanlar daha pahalıdır. Otomasyon kemanlarda ise bu olay daha az öz veri ve emekle gerçekleşmektedir. Unutulmamalıdır ki bir enstrüman üzerinde el emeği ve kullanılan malzeme kalitesi ne kadar artarsa enstrümanın kalitesi ve doğru orantıda fiyatı da aynı oranda artacaktır.

Kemandan doğru ses çıkarmanın ve çalınabilirliğini etkileyen en önemli etkenlerin başında keman bakımı gelmektedir. Keman ne kadar bakımlı olursa o kadar uzun ömürlü olur ve net seslere ulaşabilirsiniz. Ayrıca kemana özen göstermeniz ona olan düşkünlüğünüzün artmasına ve severek elinize almanıza olanak sağlayacaktır.