Keman Temizliği

Keman Temizliği Nasıl Yapılır?

Her enstrümanda olduğu gibi kemanda da bakım son derece önemlidir. Kemanın ömrünü uzatan ve tonunun kalitesini etkileyen önemli unsurlardan biride kemanın temizliğidir. Keman çaldıktan sonra yapacağınız en ufak bir silme işlemi dahi kemanın tonunu ve ömrünü doğrudan etkileyecektir.

rapsoditemizKeman bakımı günlük, aylık ve genel bakım olmak üzere üçe ayrılır. Bu bakımlar birbirini tamamlar niteliğindedir. Günlük ve ve aylık bakım keman çalan kişi tarafından yapılabilir ancak genel bakım keman yapımında usta olan kişiler tarafından yapılmalıdır. Ayrıca günlük temizliği doğru ve eksiksiz yaptıkça aylık bakım, aylık bakımı eksiksiz ve doğru yaptıkça genel bakım daha kolay ve maliyetsiz olacaktır.

Kemanın yayına sürülen reçine kemanın çalınması sırasında toz halinde kemanın üzerine dökülür. Tellerde ve keman üzerinde biriken reçine ise hem tellere hem de kemana zarar verebilir. Özellikle kemanın ağaçtan yapılan gövdesi bu reçine tozlarından çok fazla etkilenir. Bu sebeple kemanın temizliği atlanmamalı eğer ki atlanırsa bu gövde de kalıcı hasarlar bırakabilir. Kemanı saatlerce çalmak yerine az bir süre çalsanız bile arşedeki bu reçine kemanın gövdesine zarar verebilir. Bu yüzden de kısa bir çalışma da yapsanız kemanı temizlemeniz önerilir.

Kemanda Temizlik Nasıl Yapılır?

Keman temizliğindeki ilk amaç kemanın üzerine dökülen reçineden arındırılmalıdır. Temizliğin asıl amacı da budur aslında. Bunun için kuru ve toz bırakmayan bir bez yeterlidir. Temizliğe ilk önce kemanın tellerden başlanır. Temizlik sırasında keman kucağınıza doğru alarak dört teli de yukarıdan aşağıya şeklinde iyi ve düzgün bir şekilde temizliği yapılmalıdır. Bu yapılan işin amacı tuşe ve kemanın gövdesine dökülen toz olan reçineyi tellerden ve gövdeden arındırmaktır. Son olarak ta gövdenin üzeri ve kemanın arka kısmı da toz bırakmayan güzel bir bezle silinmelidir. Eğer ki hala gövde üzerinde ya da tellerin arasında yapışmış reçine varsa bu kalıntılar çok hafif nemli bir bezle hafifçe silinmelidir.

Kemanınızı bu anlatılanlarla temizleyemiyorsanız hemen hemen her müzik markette bulunan keman temizleme solüsyonlarından almanız gerekir. Bu tip solüsyonlardan kullanacaksanız her yerden alınmamalıdır, bilindik markalar kullanılmalıdır. Keman temizliğinde kesinlikle alkol içeren temizleyiciler ve kolonya kullanılmamalıdır.

Zamanla kemanın iç kısmında da toz ve kir birikir. Kemanın iç kısmında bulunan kirlerin temizlenmesi içinse pirinç kullanılabilir. Bunun için bir avuç kadar pirinç kemanın f deliklerinden içeri atılır ve keman bir müddet sallanarak pirinçler yine F deliklerinden dışarı dökülür. Bu yöntemde fazla pirinç kullanılması pirinçlerin dışarı çıkartılmasında zorluk yaşanmasına sebep olabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Keman yayının ahşabı ve kılları da her kullanımdan sonra kuru bir bez ya da pamuk ile temizlenmelidir. Zamanla kıllarda sararma meydana gelirse de topuk vidası gevşetilerek topuk arşeden sökülmeli ve kıllar sabunlu su ile yıkanmalı ya da sabunlu bir bez ile silinmelidir.

4 Keman Virtüözünden 4 Mükemmel Performans İçin Tıklayın.