Keman Nasıl Tutulmalıdır?

keman nasıl tutulurDoğru keman tutuşu işin en önemli kısmıdır.

Keman öğreneme de ki ilk ve en önemli aşamalarından olan keman tutuşu titizlikle üstünde durulması gereken  bir aşamadır. Bu aşamayı Kemanın muhteşem seslerine ulaşmak için açılan ilk kapı olarak değerlendirmek yanlış olmaz. Doğru tutuşu yakalayamadan sesleri vermeniz dahi zor olacaktır. Doğru tutuşu yakalayamadığınız da çalarken zorlanma, enstrümandan soğuma ve evinizde dekor olarak kullanma gibi olaylar yaşayabilirsiniz. Zira bu nedenle Keman eğitimine girişte ilk olarak tutuş öğretilmektedir. Gelin şimdi doğru tutuş için detaylı bir inceleme yapalım.

Keman tutuşu nasıl olmalıdır?

Kemanı doğru tutmak ayakların pozisyonundan başlamaktadır. Vücut ağırlığını eşit şekilde yaymak için ayaklarımızın omuz hizasında olması gerekmektedir. Ayaklarımız bu şekilde olmadığı takdirde vücutta erken yorulmalar olmakta ve parçaları çalmak zorlaşmaktadır. Diğer bir üstünde durulması gereken husus ise başımızın pozisyonudur. Baş sağ tarafa doğal olarak koyulmalıdır. Başta olan aşırı eğilmeler genellikle keman çeneliğinden kaynaklanmaktadır. Keman çeneliğinin doğru ayarlanması işinizi oldukça rahatlatacaktır. Aynı şekilde ilk aşamada genellikle sol omuzun fazla kalktığı görülmektedir.Bu sorunda genellikle omuzluk tercihinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Omuzluk seçiminde keman sahibinin vücudunun yapısı çok önemlidir. Omuzlukların bir standardı yoktur gidip kendinize göre olanı almanız en doğru olandır. Uzun lafın kısası doğru Keman tutuşunda Keman aksamları da önemli rol oynamaktadır.

Keman yataya yakın bir şekilde tutulması gerekmektedir. Nedeni ise doğru bu pozisyonda en rahat pozisyon geçişlerinin ve sol el hareketlerinin en verimli bu şekilde yapıldığındandır. Keman eğimi omuzluğun konumundan dolayıda kaynaklanabilir.

Kemanda diğer önemli konu yayın nasıl tutulduğudur.

Keman çalmadaki diğer çok önemli husus ise yay tutuşudur. Sol el keman tutuşu ile sağ el yay tutuşu birbirini destekleyen yanlışa veya doğruya iten çok önemli bir koordinasyondur. Bir elde oluşan hata diğer eli doğrudan etkilemekte ve diğer elde de hata oluşmasına neden olmaktadır. Yayda baş parmak yayın topuğunun başlangıcında olması gerekmektedir. Orta parmak, baş parmağımızın karşısında olmalı, işaret parmağı ve yüzük parmağı ise yuvarlak ve rahat bir şekilde yay çubuğunun üzerinde durmalıdır. Yay ne çok sıkılmalı nede çok gevşek tutulmalıdır. Yayın hareket kabiliyeti engellemeyecek rahatlıkta tutulması gerekmektedir.

Keman çalmaya başlarken ilk adımınız doğru keman tutuşu olacaktır. Başlangıç aşamasında ki bu adımınız eksiksiz ve üstünde durulması gereken bir adımdır. Çünkü başlangıç seviyesinde temel atılmaktadır. Bu temel doğru olmazsa ileri ki seviyelerde ilerlemenize engel olacak ve Keman çalma şevkiniz,isteğiniz bir bina gibi yıkılacaktır. Keman kursuna başladığınızda ilk iş olarak keman tutuşunu öğreneceksiniz.