Keman Akordu Nasıl Yapılır?

Keman Akordu Nasıl Yapılır?

Enstrumanların hepsinde akort etmek çok önemli bir işlemdir. Akordu yapılmamış bir enstrumandan doğru frekansta sesler çıkmayacağı için parçaların doğru şekilde seslendirilmesi imkansız bir hal alacaktır. Aynı zamanda keman perdesiz bir enstruman olmasından dolayı, seslerin yerlerini belirten perdeler keman üzerinde yoktur.  Bu yüzden akortsuz keman çalışmak kulağımızın yanlış seslere adapte olmasını ve zamanla bu yanlış seslerin doğru kabul edilmesini sağlar. İşte bu yüzden keman akorduna çok önem verilmeli ve keman akordu çok titizlikle yapılmalıdır.

Keman akordunu yapmak için en çok tercih edilen 2 yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki bir tuner yardımıyla kemanı akort etmektir. Diğeri ise( genellikle tuner bulunmadığı durumlarda tercih edilir.) piyanodan ya da akortlu bir enstrumandan ses alarak kemanın kendi içerisinde akort edilmesi yöntemidir.  Bu yöntemlerde uygulamanız gereken aşamaları tek tek sıraladık.

1- Tuner ile Akort Yapma Yöntemi

Tuner: Enstrumanları akort etmemize yarayan bir programdır. Müzik marketlerden temin edilebilir. Bunun yanında bu programı telefonunuza , tabletinize veya bilgisayarınıza da indirerek kullanabilirsiniz. Tuner ile keman akordu yaparken ilk önce bilmemiz gereken şey notaların harfsel karşılığıdır. Bu tarz akort programlarından notalar isimleriyle değil, isimlerin harf karşılıklarıyla akort edilirler.

Notaların Harfsel Karşılıkları:

La= A           Re= D   Sol= G
Si= B            Mi= E
Do= C          Fa= F

Kemanın Tellerinin Kalından İnceye Sıralanışı: Sol (G), Re (D), La (A), Mi (E)

Harfsel karşılıklarını öğrendikten sonra akort etmek için önümüzde herhangi bir engel kalmamış oldu. Tel sıralaması farketmeksizin herhangi bir telden akort etmeye başlayabilirsiniz. İlk önce bir teli tınlatmanız gerekiyor. Ardından ekranda çıkacak harfe göre tam notayı, ya da o notadan farklı olarak pes ya da ince bir notayı tutturmuş olabilirsiniz. Eğer ki ekran çıkan nota olması gerekenden pes( kalın) bir ses ise notayı inceltmeniz , eğer olması gerekenden tiz (ince) bir notaysa sesi kalınlaştırmanız gerekicektir. Bu kalınlaştırma ya da inceltme işleminde eğer ki notalar arasındaki fark çok fazlaysa sıkma ya da gevşetme işlemini  kulaklardan, eğer ki buradaki fark yarım ses ya da yarım sesten daha az bir aralıksa fikslerden sıkarak ya da gevşeterek akort etme işlemini tamamlayabilirsiniz.

2- Piyanodan ya da Farklı Bir Enstrumandan Ses Alarak Akort Yapma Yöntemi

Eğer etrafınızda tuner yoksa ve enstrumanınızı akort etmeniz gerekiyorsa bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Bu yöntemde dikkat etmeniz gereken nokta ses alacağınız enstrumanın akortlanmış olmasıdır. Bu akort etme yönteminde piyanodan ya da akordu doğru bir enstrumandan kemanın tellerinden birinin sesi alınır ve bu enstrumana göre kemanın  bir teli fikslerden ya da kulaklardan sıkarak ya da gevşeterek akortlanır. Ardından diğer tellere geçilir ve aynı işlem bu teller içinde uygulanır. Bir tel doğru akortlandıktan sonra diğer telleri kulaktan akort edebilirsiniz. Ancak bu akort sistemi riskli bir sonuc verebilmekte olup, nokta atışı yapmanız oldukça zordur. Bu yüzden müzik kulağınıza tam manasıyla güvenmiyorsanız, ses aldığınız enstrumandan  diğer teller içinde ses almanız yerinde bir karar olacaktır.

Keman akordunu halen yapmakta zorlanıyorsanız keman dersi alıyorsanız keman öğretmeninizden nasıl akort edildiği ile ilgili destek alabilirsiniz. Eğer keman dersi almıyorsanız ve İzmir’de yaşıyorsanız keman kursumuza kemanınızı getirerek ücretsiz olarak akord ettirebilirsiniz.