Keman Akordu Nasıl Yapılır?

keman akordu nasıl yapılır

Keman öğrenimine yeni başlangıç yapmış biriyseniz, keman akordu ilk dikkat etmeniz gereken noktalardan yalnızca biri. Çünkü yanlış akort edilmiş bir kemanla yapılan çalışmalar hem sizin müzikal ilerlemenizi tehdit edecek hem de yanlış sesler ortaya çıktığı için çaldığınız şeylerden tat alamamanıza sebebiyet verecektir.

İşte bu yüzden keman derslerine yeni başlamış kişilerin mutlaka keman akordunu mümkün olan en erken zamanda öğrenmesini tavsiye ediyoruz. ”Keman akordu nasıl yapılır?” yazımızın ilerleyen aşamalarında ayrıca şu bilgilere de ulaşabilirsiniz.

  • keman akordu nasıl yapılır?
  • keman nasıl akort edilir?
  • keman akort harfleri
  • türk müziği keman akordu

Keman Akordu Nasıl Yapılır?

Kemanda akort işlemi kemanın en alt bölgesinde bulunan fixler ya da kemanın en üst bölgesinde bulunan bir diğer adı burgu olan kulaklardan yapılmaktadır. Genellikle akort yaparken minimal işlemler uygulanacaksa ve akort çok fazla kaçmamış ise fixler, ancak olan ses ile olması gereken ses arasındaki fark çok ise burgular keman akordu yapmamızı kolaylaştırmaktadır.

Keman akordu nasıl yapılır konusuna girmeden önce akort işlemini yapabilmek için bilmemiz gereken bir kaç bilgi var. Bunlardan ilki keman akort harfleri. Eğer ki keman akort harfleri bilinmez ise program yardımıyla akort yapmayı maalesef ki becermek mümkün olmayacaktır. Gelelim keman akort harfleri açıklamasına;

  1. A – La     4. D – Re     7. G – Sol
  2. B – Si      5. E – Mi
  3. C – Do    6. F – Fa

Keman akordu yapmanın genellikle iki yolu bulunmaktadır. Birinci yolda kemanı akort etmeniz için öncelikle doğru bir referans sese ihtiyacınız vardır. Bu referans ses genellikle piyanodan alınmaktadır. Akort etmenin daha kolay ve daha çok tercih edilen bir yolu daha bulunmaktadır. Oda tuner yardımıyla yapılan akort. Şimdi bu konuları yakından inceleyelim.

Tuner ile keman akordu nasıl yapılır?

Keman akordu konusunu daha iyi anlamak ve akordu yapabilmek için öncelikle keman tellerinin notalarını bilmeniz gerekmektedir. Keman telinde en üst kalından inceye doğru Sol – Re – La – Mi olarak sıralanmaktadır.Tuner ile keman akordu yapabilmek için öncelikli olarak akort cihazınız, bilgisayar ve mikrofonunuz ya da akıllı telefonunuz olması mutlaka gerekmektedir. Eğer bu seçeneklerden biri varsa rahatlıkla akort işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İlk yapmanız gereken işlem tuner ile kemanı yan yana koymak ve tunerın sesi algılayabileceği bir ortamda bulunmak. Ardından akort işlemine en ince telden başlayabilirsiniz. İlk olarak mi telinden ses çıkarın ve çıkan ses göre tunerın üzerinde oluşan harfe bakın. Eğer ki harf e yi gösteriyor ise ve yeşil renkte ise telinizin akordu doğru demektir.

Ancak cihazda farklı bir harf ya da kırmızı bir görüntü çıkıyorsa akort üzerinde oynama yapmanız gerekiyor demektir. Eğer ki verdiğimiz harflere göre olması gereken harf daha ince kalıyorsa fix ya da burgudan gevşetme işlemi, eğer ki çıkan harf olması gerekene göre kalın kalıyorsa da yine kulak ve fixten sıkma işlemi uygulamanız gerekmektedir.

Sıkma ya da gevşetme işlemini doğru harfi yakalayıncaya kadar sürdürün ve harfi bulduktan sonra da ince ayar için fixlerden yardım alarak yavaş yavaş tellerin akort işlemini tamamlayın. E yani mi teli için gerçekleştirdiğimiz işlemleri sırasıyla kalınlaşan telleri uygulamanız durumunda akordunuz tamam demektir.

Piyano ile keman akordu nasıl yapılır?

Piyano ile akort yönteminde keman tellerinin notalarının aynısı piyano üzerindeki tuşlardan verilir ve bu sesler iyice dinlenerek keman telinin ve piyano tuşunun verdiği doğru ses arasındaki fark algılanmaya çalışır ve keman akordu bu doğrultuda ilerler. Bu akort stili eğer ki kemanı yeni öğrenme aşamasında iseniz sizin için oldukça riskli olacaktır.

Çünkü piyano tuşuna keman tellerinin notalarını basıp, ortaya çıkan sesi dinleyerek akort etmek müzik kulağı gerektiren bir konudur. Eğer ki başlangıç aşamasında iseniz daha garantili olması açısından tuner ile akort yapmanızı tavsiye ediyor ve biraz müzik kulağınızda gelişim sağladıktan sonra bu yöntemi denemenizi öneriyoruz.