Karakalemde Kullanılan Kalemler

Karakalem, yapması çok zevkli bir resim türüdür. İsmi her ne kadar karakalem de olsa aslında karakalem renkli kalemler kullanılarak ta yapılabilen bir türdür. Resim Kursu İzmir eğitmenlerinin hazırladığı bu yazı ile karakalem resim tekniğinde kullanılan kalem türlerini ve bu kalemlerin üzerinde yer alan simgelerin anlamlarını bulabilirsiniz. Ücretsiz Deneme Resim Kurslarımız Hakkında Detaylı Bilgi İçin ; 0533 014 23 94

Kalem türlerini genel olarak sıralayacak olursak, kurşun kalemler, mekanik uçlu kalemler, dolma kalemler vb.. gibi uzayan bir liste yaparız. Karakalem resim tekniğinde genel olarak kullanılan kalemler bu listenin başındaki kurşun kalemlerdir.

Kurşun kalemler ilkokul sıralarından beridir hayatlarımızdadır aslında. Yazı yazmayı öğrendiğimiz bu kalemler, her ne kadar şuan eski önemini yitirmiş ve yerini mekanik uçlu kalemler almış gibi görünse de karakalem için kurşun kalemler çok önemlidir.

Kurşun kalemlerin üzerindeki semboller:

Kurşun kalemlerin üzerinde yer alan B, HB, F, 2B.. gibi sembolleri görmüşsünüzdür. Bu semboller kullandığınız kalem hakkında bazı bilgileri bize verir. “B” sembolü “black” anlamına gelir. Yani o kalemin siyah olduğunu gösterir. “H” “hard” anlamındadır ve kalemin sert bir kalem olduğunu gösterir. “F” sembolü ise ne sert ne de yumuşak kalemler için kullanılır ve “fine” kelimesini sembolize eder. Örneğin üzerinde HB yazan bir kalem gördüğümüzde bu kalemin siyah ve sert çizgiler bırakan bir kalem olduğunu anlayabiliriz. Sadece B ya da 2B gibi bir değer yazan kalemlerde ise bu kalemin yumuşak bir kalem olduğunu anlarız. Yumuşaklığı belirtmek için bir sembol üretilmemiş eğer kalemin sembolünde H ya da F harfi yoksa bu kalemin yumuşak bir kalem olduğunu düşünebilirsiniz.

Öndeki numara ise kalemin arkasından gelen harfte ki özelliğin büyüklüğünü gösteren bir değerdir. H sembolü olan kalemlerde numara arttıkça sertlik ve renkteki solukluk artar. Sadece B sembolü olan bir kalemdeki sayının değeri arttıkça da daha yumuşak bir kalem ile daha koyu renkler elde edilir.

Karakalem çalışmalarınızda, yaptığınız resme göre bir kalem seçmeniz, hatta çoğu zaman birkaç kalemi resmin farklı bölümlerinde kullanmanız gerekir. Umarız bu yazı resim yaparken hangi kalemi seçmeniz konusunda size fikir vermiştir.