John Lennon

Birçok müzik eleştirmeni tarafından dünyanın gelmiş geçmiş en iyi grubu olarak nitelendirilen The Beatles’ın efsanevi solisti, gitaristi ve söz yazarı Jhon Lennon.. Rapsodi Sanat Gitar kursu olarak biz bu günkü yazımızı, arkasından gelenlere oldukça fazla şey bırakmış usta müzisyen John Lennon’ın anısına yazmak istedik. Bu usta müzisyeni ölüm yıl dönümünde bu şekilde anmak istedik.

John Lennon 9 Ekim 1940 yılında, İngiltere’nin Liverpol şehrinde doğdu. Birer işçi olarak hayatlarını geçiren anne ve babası o daha iki yaşandayken boşandılar. John Lennon, eniştesi ve teyzesi  tarafından büyütüldü. İlk gitarını da 15 yaşındayken teyzesi hediye etmişti.

Annesi ancak lise yıllarında tanıyabildi ve daha yeni tanımışken, 1958 yılında annesini kaybetti. Belki de yazdığı sözlerin arkasında zorluklarla geçirdiği çocukluk ve gençlik yılları yatıyordur.

Beatles grubunun ilk adı “The Silver Beatles”’dı. 1960 yılında ise ismini “The Beatles” olarak değiştirdiler. Grubun ilk 45’liği “love me do” ise 1962 yılında çıktı.

Hayatı boyunca sorgulamaktan çekinmedi. Bir İngiliz olmasına rağmen New York şehrinde yaşıyordu. Vietnem savaşı hakkındaki savaşın yanlış olduğu düşüncesi yüzünden ulusal tehlike olarak gösterilip sınır dışı edilmek istendi. Ama o yazdığı ve söyledikleriyle her zaman barışı istedi.

8 aralık 1980’de kariyerinde yeniden parlamaya başlamışken çok garip bir şekilde hayata veda etti. Kaldığı otelin önünde, sıkı bir hayranı olduğu iddia edilen Mark David  Chapman tarafından  vurularak öldürüldü.

Biz Rapsodi Sanat Merkezi müzik kursu olarak bu günkü yazımızda, hakkında 7 tane film çekilmiş bu usta müzisyeni bu yazıyla hatırlamak istedik. Birçok müzik grubuna, bir çok müzisyene hatta bir çok senariste ilham kaynağı olan bu sanatçıyı bu şekilde anmak istedik.