James Brown

Soul ve Funk müzik denildiğinde akla gelen ilk isim; James Brown. Rapsodi Sanat, müzik kursları İzmir olarak biz bu günkü yazımızı Soul müziğin babası James Brown için yazdık. Ölümümün 10. Yıl dönümünde bu usta müzisyeni bu şekilde anmak istedik.

Tam adı James Joseph Brown, Jr . olan  ünlü şarkıcı 3 Mayıs 1933 yılında Amerika’nın Güney Karolina eyaletinde dünyaya geldi. Sorunlu çocukluğu beklide müzik hayatını etkileyen önemli faktörlerdendi. Daha 16 yaşındayken hapse girdi ve 4 senesi demir parmaklıkların arkasında geçti. Burada geçirdiği 4 yılın ardından kilise korosunda şarkı söylemeye başladı. Sesinin güzelliği söylediği ilahilerle ve o ilahilere getirdiği özgün yorumla dikkatleri çekti.

İlk albümünü 1955 yılında “Please Please Please” ismiyle çıktı. Bu albüm büyük ses getirdi ve yeni bir duayenin habercisi niteliğindeydi. 1958 yılında da R&B single’ı ününü pekiştirdi.  1992 yılında Grammy hayat boyu başarı ödülü alan sanatçı bir çok filmde de yer aldı. Şarkılarıyla da bir çok filmi süsledi.

12 Temmuz 2006 yılında da İstanbul Parkorman da bir konser verdi. 24 aralık 2006 tarihinde akciğer rahatsızlığı teşhisiyle hastaneye kaldırıldı ve 25 Aralık 2006 tarihinde yaşamını yitirdi.

51 yıllık sanat hayatına birçok şarkı, konser, film sığdıran usta sanatçıyı, ölümünün 11. Yıl dönümünde bu şekilde anmak istedik. Gitar kursu, keman kursu, piyano kursu gibi konuları yazmaktansa Soul müziğin babası olarak  bilinen James Brown’u anmak istedik.