İyi Bir Kemanda Olması Gereken Özellikler

Kemanın günümüze gelene kadar pek çok değişiklik geçirmiştir.

Keman 14. Yüzyılda italya civarında icar edilmiştir. Keman ilk icat edildiği zamanlarda günümüz kemanlardan farklı bir forma sahip idi. Teknolojinin gelişmesi, tarihi devirlerde virtüözlerin ve araştırmacıların gerekli eklemeler ve çıkarmalar yapmasıyla günümüze ulaşmıştır. Kemanın popülasyonun artmasında klasik müziğin ve oda müziğinin büyük etkisi vardır. Bunun dışında hem eşlik hem de solo olarak çalınabilen bir enstrüman olması insanları kemana daha çabuk yönelmesinin önünü açmıştır.

0bc8e12bd2221b059140075a20db562a

Keman kadim bir enstrüman olması bakımından kalitesi devirlere göre değişmiştir. Eski kemanlar tamamen el yapımı olması dolayısıyla daha kalitelidir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte fabrikasyon kemanlar ortaya çıkmış kullanılan malzeme açısından basitleşmeye gidilmiştir. Bu durum keman kalitesini etkilemesi bakımından kötü bir durum gibi gözükse de kemanların fiyatını düşürerek kemanın ulaşılabilirliğini ve satın alınılabilirliğini arttırmıştır. Ve keman her eve girebilmiştir.

Keman yekpare bir enstrüman gibi görünse de aslında
yüzlerce parçanın birleşmesinden ortaya çıkmıştır. Çok ufak bir parça dahi kemanın kalitesini doğrudan etkilemektedir. Keman kalitesi fiyatları ile doğru orantıdadır. Yüksek kalitede bir keman yüksek maliyet içermektedir.

Şimdi kaliteli bir kemanın barındırması gereken özellikleri teker teker inceleyelim

İlk olarak dikkat edilmesi gereken kemanın parçalarının hangi ağaçlardan yapılma olduğudur. Kemanın her bölümü farklı ağaç türlerinden yapılmaktadır. Genellikle Alt kapak, yanlıklar ve sap akça ağaçtan yapılmaktadır. Üst kapak ise ladin ve ya köknar ağacından yapılmaktadır. Burgular, Klavye ve çenelik gibi bölümler ise ladin ağacından yapılmaktadır.

Yukarıda yer alan ağaç türleri birinci kalite ağaç türleridir. Bu ağaç türlerinden yapılan keman oldukça maliyetli bir keman olabilir. Başlangıç seviyesi veya hobi olarak çalmak isterseniz fabrikasyon kemanları tercih edebilirsiniz. Fabrikasyon kemanlarda kalite genellikle değişkendir. Aynı marka kemanın aynı serisinde farklı kalite gözlemlenmesi çok olasıdır.

Fabrikasyon bir enstrüman alırken başvurulabilecek bir basit bir hile vardır. Gittiğiniz müzik markette en kaliteli ve pahalı kemanı alıp inceleyiniz. Ardından kendi belirlediğiniz fiyat aralığında ki kemanı onla karşılaştırıp iyi bir kemana ulaşabilirsiniz. Keman alırken dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise tuşenin düzlüğüdür. Tuşenin düz olması gerekmektedir.

Ne var ki aldığınız keman ister el yapımı ister fabrikasyon olsun enstrümanınızı (bu yaylı tüm çalgılarda geçerli) çaldıkça sesi yerine oturur. Tabiri caiz ise keman şarap gibidir yıllandıkça ve kullandıkça sesi yerine oturmaktadır. Bunun nedeni ise ağaç kurudukça kemanda daha tatmin edici ses yakalanabilir. Burada, Stradivarius yapımı eski kemanların neden bu denli hunharca pahalı olduğunu da bir nebze açıklamış olduk.

Keman alınması gerekirken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise kemanın boyutudur. Keman Çeyrek ( ¼), Yarım (1/4), Üç Çeyrek (3/4) ve Tam (4/4) gibi boyutlardan oluşmaktadır. Bu boyutlar keman çalan bireyin yaşına ve fizyolojik yapısına göre değişmektedir. Büyük veya küçük boyutta keman aldığınız kollarınızın pozisyonu yanlış olacak ve tam anlamıyla doğru bir tutuş sergileyemeyeceksinizdir. Keman boyutu tamamen sizin yaşınıza, boyutunuza, kol ve parmak durumuza kalmıştır.