İyi Bir Arkadaş; Resim

Dünya tarihinde, daha henüz yazı bulunmamışken, hatta belki insanlar daha konuşmaya başlamamışken resim vardı. İnsanlar aralarındaki iletişimi duvarlara çizdiği resimlerle sağlıyorlardı. Öyle ki resim, temel olarak bakıldığında hiçbir teknik bilgiye gerek duyulmadan yapılan bir iletişim aracıydı. Gördüğünü bir yüzey üzerine, çeşitli boyar maddelerle resmetmek gibi.

resim-arkadasligiGünümüzde resim, hem iletişimin büyük bir parçası, hem de sanatın. Sadece başkalarıyla olan iletişim için de değil. Resim; bazen kendimize bile söyleyemediklerimizi bir tuvale aktardığımız ve bizim tüm sırlarımızı saklamayı bilen bir arkadaş.

Resim yaparak tüm sıkıntılardan uzaklaşabilirsiniz, günlük stresten, işten, okuldan ve ev ortamındaki gerginliklerden. Çünkü resim öyle bir arkadaştır ki, onu şekillendiren sizsinizdir. Resim hem sizden bir parçadır, hem de sizin bile farkında olmadığınız kendinizi, size anlatan bir dosttur.

Resim yapmak çocuklukta başlar. Çocukken biriktirdiğimiz duygular, hisler heyecanlar büyüdüğümüzde de hep yanımızdadır aslında bizim. Ancak arkalarda bir yerlerde gizlenmiş olabilir. Resim yaparak içinizdeki çocuğu da tekrar uyandırabilirsiniz.

Sadece bir çöp adam bile çizmiş olsak ta o resim bize aittir ve biz aslında o çöp adamın içine kendimizi saklamışızdır.  Hiç kimse anlamaz belki uzun süreler boyunca, ama bir gün biri çıkar ve o çöp adamın içindeki duyguların, sizin duygularınız olduğunu anlar.

Rapsodi Sanat, Resim Kursu Buca olarak biz bugünkü yazımızda, Resim yapmanın bizlere yaşattığı birkaç güzel duygudan bahsetmek istedik. Resim yapmanın özgürlüğüne kavuşmak isteyen ve içinde büyük bir usta yatan tüm ressamlara..