İnsan Hakları Günü ve Müzik

İnsanlar sosyal toplumlar oluşturmaya başladığında, hoşgörü, saygı ve özgürlük kavramları da oluşmaya başlamıştır. Toplum olarak yaşamayı öğrenen insanlık bir birilerinin haklarını, özgürlüklerini ve aralarındaki eşitliği kabul etmiştir. 10 aralık 1948 yılında ise İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin kabul edilmesiyle bu kavramlar resmiyete dökülmüştür. Bu yüzden her aralık ayının 10. günü insan hakları günü olarak anılır.

 Peki günümüzde insan hakları, haklar, özgürlükler kavramı gerçekten 1948 de kabul görüldüğü gibi mi? 2016 yılında hala daha savaşlar yapan dünyamızda insan haklarından, özgürlükten bahsetmek dünya üzerindeki bir çok insan için uzak kavramlar. Biz Rapsodi Sanat Müzik Kursu olarak bugünkü yazımızda, insan hakları gününü bu yazı ile anmak istedik. hoşgörü, saygı ve özgürlüğe daha çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde, tüm kavramlara ulaşmakta müziğin evrensel birleştirici gücünü kullanabilmenin altını çizmek istedik.
Müziği sadece radyoda, müzik kanallarında yada eğlenmek için gittiğimiz gece kulüplerinde duyduğumuz ve bizi eğlendirmek için yapılmış, düzenli şekilde notaların bir araya getirilip çeşitli enstrümanlarla seslendirilmiş bir şey olduğunu düşünmek çok yanlış olur. Müzik insanların içindeki insan sevgisini, hoşgörü anlayışını dışarı çıkartmaya yardımcı olabilen bir sihirli değnek gibidir. Müzik ile daha saygılı, toplumsal olarak yaşamayı becerebilen insanlar görmek, daha güzel bir dünyada yaşamak için, müziği hayatımızın bir parçası haline getirebiliriz.
Savaşların olmadığı, insanların kurşunlarla ölmediği, çocukların her zaman güldüğü bir dünya için. Müzik…