Hurdalardan Sanat Eserine

Kullanılmış Aletlerden Muhteşem Eserler

Bu projenin sahibi Sayaka Ganz adlı sanatçı. Eserlerinde genellikle hayvan figürlerini işliyor. Eserlerini ise daha önce kullanılmış metal ve plastik malzemelerinde yapmakta. İşlediği konu ve kullanıldığı malzemeler bağlamında şunu açıkça söyleyebiliriz ki Sayaka Ganz eserlerinde ana tema doğa ve doğanın korunmasıdır.

Aslan Japon olan sanatçı tam bir dünya vatandaşı denilebilir. Honk Kong, Japonya, Brezilya ve Amerika’da değişik sürelerde halen yaşamakta ve ayrıca Amerika’da bulunan İndiana Üniversitesinde Tasarım ve Çizim dersleri vermektedir.

2

Sayaka Ganz Eserlerinde sadece metal eşyaları kullanmıyor. Ayrıca sadece kullanılmış plastik mutfak aletlerinden yaptığı heykel sergisi de bulunmaktadır. Dünya basını ve otoriteler tarafından tam not alan Ganz’ın eserlerine ‘Organik Eserler’ takma ismi de verilmiştir.

1

Sayako Ganz Her eserinin bir nevi bulmaca gibi olduğunu ve titizlikle incelemesi gerektiğini söylüyor. Ganz eserlerini tasarlayıp ve yaptıktan sonra en çok zorlandığı nokta ise eserlerinin fotoğraf çekimleri oluyor. Duyguları ve mesajlarını tam olarak yansıtmak için 3 açıdan çekilmesini savunuyor.

3

Sayaka Ganz genellikle hayvanlardan ilham aldığını söylüyor. Bir köpeğin kafası, geyiğin sırtı, kuşun bacağı gibi figürler ona kişisel bir ilham vermekteymiş. Kişisel ilham kaynağı bir kenarı işledi konu ve malzeme seçimi oldukça ilgi çekici. Bunun yanı sıra eserlerinde ki estetik ise eserlerine hayranlıkla baktırıyor.

4

5

6