Güzel Selfie Çekmenin Yolları

Nereden Çıktı Bu Selfie

Cep telefonları aynı zamanda fotoğraf çekmeye başlamasından bu yana fotoğrafçılık daha çok ilgi çeken bir sanat dalı olmaya başladı. Çoğu kişi bu durumun fotoğrafçılık sanatını öldürdüğünü düşünse de fotoğrafçılığa telefonlardan merak sarıp profesyonel makineler alan bir çok kişi bulunmaktadır.

Teknoloji geliştikçe telefonların üzerindeki kameralarda gelişti. Öyle ki şimdi ki telefonlar zamanında dijital olarak satılan pek çok makineden daha fazla megapiksel barındırmaktadır. Bu durum zamanla telefonla kaliteli fotoğraflar çekilmesine ve telefon fotoğrafçılığının doğması neden oldu. Rapsodi Sanat Merkezinin Sunduğu Ücretsiz Fotoğrafçılık Deneme Dersi İçin 0533 014 23 94 ü Arayabilirsiniz.

rapsodiözçekim

Selfie Kelimesi ve insanın kendi kendini çekmesi yeni bir akım olarak görülse de aslında eskiden beri varolmuştur. Selfie birçok ünlü sanatçının onu benimsemesiyle yayılmıştır. Selfie’den önce insanlar kendini ayna karşısında çekerek sosyal medyaya aktarıyordu ve moda ayna karşısında fotoğraf çekilmekti.

2010 öncesine bakıldığında ünlüler ve akabinde bir çok insan kendilerini ayna karşısında çektiğini görürüz. 2010 sonrasında ise selfie ortaya çıkmıştır. Selfienin gelişmesinde topluma rol model olan insanların bu akımı sıkça kullanmasının etkisi çok fazladır. 2014 oscar ödül törenlerinde Ellen DeGeneres’ın bir çok ünlüyle selfie çekmesi selfie popülaritesinin doruğuna ulaştı. İşte o Fotoğraf;

rapsodiselfie

Daha İyi Selfie Çekmenin Yolları

Güzel fotoğraflara ulaşabilmek için birçok kuralı ve ayarı doğru yapabilmeniz gerektiği gibi sefie çekerken de bir çok unsura dikkat etmeniz gerekecektir. En nihayetinde sefie de bir fotoğraf.  Şimdi selfie çekerken dikkat etmeniz gereken unsurları birlikte inceleyelim.

Bu unsurlara dikkat ederek selfie çektiğinizde selfie çekmenin inceliklerine, değişik selfie pozlarına hakim olabilir ve sizde güzel selfieler çekebilirsiniz.

  • Geniş açılar için selfie çubuğu kullanmanızda büyük yarar var. Manzaranın tamamını kadraja sığdırmak için telefonunuzu kendinizden uzaklaştırmanız gerekecek. Bunu elinizle gerçekleştirmeniz pek mümkün olmayacaktır. Bunun yerine bluetooth özellikli selfie çubuklarını öneririz.

 

  • Telefonunuzu iyi tanıyın. Mesela iphone size telefon kulaklığında ve telefon üzerinde bulunan ses butonları ile fotoğraf çekme imkanı sunuyor. Bununla birlikte telefonunuza bir stand eklediğinizde kollarınız görünmeden selfie çekme imkanı bulabilirsiniz. Unutmayın ki selfie oldukça yakından çekinilen bir fotoğraf olduğu için sizi kilolu gösterebilir.

 

  • Daha dikkat çekici selfieler elde edebilmek için yanlız olmamaya çalışın. Yanınızda bir kaç kişi ile çekildiğiniz selfilerde açı genişleyecek ve kollarınız çıkmayacaktır. Böylece daha estetik çıkabilirsiniz.

 

  • Selfie çekerken değişik açılar deneyin. Vesikalık gibi selfie ilgi çekmeyecektir. Değişik açılardan selfiler çekerek daha iyi çıktığınız açıyı da zamanla bulabilirsiniz.

 

  • Kendinizi çekerken sadece yüzünüze odaklanmayın. Arka planında dengeli ve toplu olmasına özen gösteriniz. Selfiede sizi öne çıkaran yegane unsur arka plandır. Karmaşadan uzak, sade bir arka plan doğru selfie için oldukça önemlidir.

 

  • Fotoğrafta altın kural ışığı doğru kullanmaktır. Kendinizi çekerken arkanıza kesinlikle ışık almayın. Bu karanlık çıkmanızı neden olacaktır. Ayrıca tepeden gelen ışıktan da uzak durmaya çalışın. Işığı karşınıza alacak bir şekilde çekimler yaptığınızda selfienizin kalitesi oldukça artacaktır.