Güzel Sanatlar Liseleri Yetenek Sınavlarına Hazırlanmak

Müzik hem evde basit şeylere vurduğumuz zaman çıkan seslerden hem de büyük orkestralarda kullanılan sayısız müzik aletiyle üretilebilen evrensel birleştirici bir güçtür.

Müzik yapmak isteyen herkes elinde ne varsa kullanarak hatta sadece şarkı söyleyerek bu zevki tadabilir. Ancak bazıları da vardır ki müziğin verdiği eşsiz hazzı profesyonel şekilde yapmak ve yaşatmak isterler. Ülkemizde de bu misyona sahip genç müzisyenler için güzel sanatlar liseleri ve konservatuarlar açılmıştır. Rapsodi Sanat Müzik Kursu olarak biz de bu gün ki yazımızda Güzel Sanatlar Liselerine girmek isteyen geleceğin genç müzisyenleri için Güzel Sanatlar Liselerine giriş şartlarını açıklamaya çalıştık. Güzel Sanatlar Liselerine nasıl girilir? Güzel Sanatlar Liselerine giriş için şartlar nelerdir? Yetenek sınavı nedir ve yetenek nasıl yapılır? Gibi soru işaretlerini gidermeye çalıştık. Sizde Rapsodi Sanat Merkezinin uzman hocaları eşliğinde Güzel Sanatlar Liselerine hazırlanmak istiyorsanız yapmanız gereken 0533 014 23 94 ü aramak ve detaylı bilgi almak.


Genel olarak Güzel Sanatlar Liselerinin yetenek sınavları 2 aşamada planlanır.

1.AŞAMA SINAVI:

   A)Adaylara 4 adet tek ses, 4 adet iki ses, 4 adet üç ses ve 2 adet dört ses sorulacaktır.

( Adet miktarı her okula göre değişiklik gösterebilmektedir)

B) İstiklal Marşı’nın okunması:2.

2.AŞAMA SINAVI:

A)4 ölçüden oluşan 1 adet basit ritim tekrarı:
     4 ölçüden oluşan 1 adet aksak ritim tekrarı

B)4 ölçüden oluşan 1 adet tonal ezgi tekrarı:    

4 ölçüden oluşan 1 adet modal ezgi tekrarı: :(Ölçü sayısı her okula göre değişiklik gösterebilmektedir)

 

C)SES ALANI:Adaylardan hazırladıkları bir okul şarkısı, halk türküsü ya da marşı doğru olarak söylemesi istenilecektir. Adayın seslendireceği eserin notalarını getirmesi zorunludur.

D) ÇALGI ALANI: Adaylardan Türk veya Batı Müziği çalgılarından istediği herhangi bir çalgı ile hazırladığı eser veya etüdü doğru ve müzikal olarak çalması istenecektir. Adayın çalacağı eserin notalarını getirmesi zorunludur.

 

  • Sınav esas puanı hesaplanırken 1. Aşama ve 2. Aşama sınav puanlarının aritmetik ortalamaları alınır. Aritmetik ortalaması 100 puan üzerinden 50 puanı geçen adaylar okula kayıt yaptırabilir.