Güzel Resim Çizmek 2

Nasıl güzel resim çizebilirim yazı dizimize devam ediyoruz, güzel resim çizmek isteyenlerin, resim çizmeyi temelden öğrenmek isteyenlerin takip etmesi gereken bir resim yazı dizisi.

nasıl-güzel-resim-çizebilirim

Karakalem Resim Yapmaya Başlamak

Karakalem çalışmaları genellikle herkesin hayran kaldığı ama yapmakta çekindiği çalışmalardır. İnsanlar genellikle yeteneksiz olduğunu düşündükleri için bu çalışmaya uzak dururlar, ben daha çöp adamam bile çizemem ki diye ilk adımı atmaktan korkarlar.

Halbuki hiç çizmeye yeteneği olmayan birisi çalışmaları eksizsiz yaparak kendini oldukça geliştirebilir. Zira yetenek geliştirilebilir bir etkendir. Karakalem çalışmaları genellikle daha değişik resim türlere geçişte bir anahtar gibidir. Hiç resim çizeceğini düşünmeye biri karakalem çalışmaları ile işin alfabesini öğrenerek ile resim dünyasına adım atabilir, daha sonra diğer yağlı boya, sulu boya gibi tekniklere geçerek geçiş yapabilir.

Karakalem teknik isteyen bir resim türüdür.
Karakalem resim tekniği günümüzde oldukça tercih edilen ve yapılması en masrafsız resim türlerinden olduğu için oldukça yaygın bir çizimdir. Birçok karakalem üstadının farklı teknikler uygulayarak resim yaptıkları bilinir. Hatta kendi tekniğini yaratan ustalarda bulunmaktadır. Herkes farklı tekniklerden yola çıkarak karakalem çalışması yapabilir. Ama o tekniklere ulaşmak için bazı genel geçer kuralları da bilmek gerekmektedir. Daha basit ele almak gerekirse örneğin bisiklet sürmesini öğrenmeden bisiklette akrobasi yapamazsınız. Bunun gibi karakalem çalışması da temel olarak kalem tutmadan başlamaktadır. Bu alıştırmalarla temel atılır ve bir yol çizilmeye başlar.

Karakalem çalışmaları ilk olarak düz çizgi çizmekten başlar burada esas olan çizgilerin düz ve elinizin yatkınlığını arttırmaktır. Bu aşama geçildikten sonra basit geometrik çizimlerle devam edilmelidir. Karakalemin alt yapısını geometrik şekiller oluşturmaktadır. Bu çalışma sizin karakalem çalışırken figürleri daha ayrıntılı görmenize yardımcı olacaktır. Aslında figürlerin farklı geometrik çizimlerden ortaya çıktığını keşfetmek sizin eğitiminizde önemli bir adım olacaktır.

Karakaleme başlangıç seviyesinin önemli bir aşaması da geometrik çizimlerden sonra gelen tonlamadır.
Tonlama geometrik çizimlerle paralel yürüyebilen bir çalışmadır. İlk başlarda basit geometrik çizimler üzerinden gitmek size kolaylık sağlayacaktır. Bir küp, üçgen veya dairenenin çiziminde tonlanıp bu cisimlere çizgi değerleri katılır. Bu cisimlerin yapısının ortaya çıkmasını sağlayacak çalışmalar yapılması önemlidir. Tonlama çizgi değerleri ve gölgelendirme ile birlikte cisme hacim katmada ki en önemli unsurların başında gelmektedir.

Adım adım sıra ile incelendiğinde karakalem tekniğini geliştirmek için daha yukarıdaki çalışmaları tam ve eksiksiz yapılması gerektiğini unutmayınız. Çünkü bu gelişim bütün egzersizler ile iç içe ve sıralıdır. Yukarıda ki yazılanlardan karakalem çalışmamızı geliştirmemiz için geometrik çizimlerin belirli kompozisyon içinde işlenmesi gelişimde önemli bir unsurdur. Örneğin bir kareden oluşan bir sınırla içinde farklı geometrik çeşitlere yer veren bir kompozisyonda farklı kompozisyonlar elde edebilirsiniz.

Farklı geometrik şekilleri birleştirerek ve bunlar üzerinde tonlama ve gölgelendirme çalışması yaparak yönteminizi oldukça geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bu çalışma ayrıca kendi stilinizin oluşmasında oldukça yardımcı olacak olan çalışmadır. Kendi hayal gücünüzü kullanarak farklı cisimler ortaya çıkarıp çizimlerine karakterinizi yansıtarak daha karakteristik bir çizim yakalayabilirsiniz.