Google’ın Müzikseverlere Yeni Hizmeti

Müzik Zaman Çizelgesi

Google yaptığı yeni çalışmalarla müzikseverleri mutlu etmeye devam ediyor. Google bu defa müzik zaman çizelgesi hizmetini devreye soktu. Google Play üzerinden kullanılan bu uygulama, kullanıcıların Google Play’de bulunan müzik arşivini de baz alarak müzik tarihi boyunca hangi müzik türleri ne kadar etkin olmuş, o müzik türü ne kadar etkin popüler olarak kalmış görebilirsiniz.

Bu uygulama müzik arşivcileri için oldukça önemlidir. Arşiv yapanlar araştırma sonucunda ortaya çıkan Müzik zaman çizelgesi grafiğinde müzik türlerine tıkladığında o müzik türleri hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilir müzik türünü popüler kılan şarkılara ulaşabilmektedir.

rapsodigoogle

Müzik tarihinde keyifli bir seyre çıkmak için muhteşem bir fırsat. Çizelge kapsamında klasik müzik yer almıyor ancak punk, blues, alternatif, rock ve dünyaya damga vurmuş bir çok müzik türü bu araştırmanın bünyesine dahil. Araştırma sonucunda dünyada pek az popüler olmuş müzik türlerini hatırlayıp ve belki de yeni müzik türlerini keşfederek müzik dünyasını geliştirebilirsiniz.

Google’ın hizmete sürdüğü Müzik Zaman Çizelgesi 1950 yılından itibaren başlıyor ve günümüze kadar devam ediyor. Müzik Zaman Çizelgesi oldukça geniş kapsamlı bir çalışmadır. Örneğin çizelgede bulunan Rock müzik türü çizelgenin başından günümüze kadar etkin bir yer almış. Rock türünün üstüne tıkladığınızda karşınıza yeni bir grafik çizelgesi geliyor. Bu çizelge de yine 1950’li yıllardan başlıyor ve Rock müzik türünün hangi yıllarda hangi türünün popüler olduğu görülüyor. Örneğin 1970’lerde Klasik Rock popüler iken daha sonraları Hard Rock popüler olmuştur.

Müzik çizelgesi grafiğinde bulunan ilgili müzik türüne tıkladığınızda o dönemin ünlü müzisyenleri ve onları parlatan şarkıları da yer almaktadır. Google müzik tarihi açısından devrim niteliği taşıyan bu uygulamasına Google Play üzerinden erişebilirsiniz.

Müzik Zaman Çizelgesine buradan ulaşabilirsiniz