Gitarı Kısa Sürede Öğrenmenin 10 Altın Kuralı

Ne Kadar Sürede Öğrenirim?

yeter

Gitar kursuna yada herhangi bir enstrümana başlayan birinin aklında ki ilk soru hiç şüphe yok ki “ne kadar zamanda öğrenirim?” sorusudur. Bu soruya verilen klasik cevaplarında başında da ‘Çalışmana bağlı’ cevabı gelmektedir. Bu cevap kesinlikle doğrudur ancak çalışmanızı kolaylaştıracak etkenleri bilmeniz enstrümanı kısa sürede öğrenmenize yardımcı olacaktır. Şimdi gitar öğrenmenizi kolaylaştıran unsuları teker teker ele alalım

1) Doğru Gitar Seçimi

Gitarı öğrenme süreciniz enstrümanı satın almanızla başlar. Piyasada çok geniş yelpazede kalitesine göre değişen fiyatlar bulunmaktadır. Kötü bir gitar eğitim sürecenin uzamasına ve hatta gitardan soğumanıza bile yol açabilecektir. Bu sebepten dolayı gitar seçimi yaparken son derece titiz davranmalısınız. Gitar seçimi hakkında ki ayrıntılı bilgiyi Gitar Nasıl Satın Alınır yazımızdan edinebilirsiniz.

2) Gitarı Tutuşunuz ve Duruşunuz Doğru Olmalı

Doğru bir şekilde gitar çalmanızı sağlayan en önemli unsurların başında hiç şüphe yok ki gitarı doğru tutuşunuz ve vücudunuzun pozisyonu gelmektedir. Gitar tutuşunuz yanlış olduğu taktirde en basit parmak egzersizlerinde dahi oldukça zorlanacaksınız. Bir de üstüne yanlış bir tutumda alışkanlık sağlarsanız gitar öğrenme süreci hem uzayacak hem de sizin için oldukça çileli bir hal alacaktır. Gitar tutuşu hakkında ki ayrıntılı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

3) Parmak Egzersizlerine Önem Verin

Gitar çalmaya başladığınızda ilk olarak temel egzersizler olarak adlandırdığımız parmak egzersizleri ile başlayacaksınızdır. Parmak egzersizleri dışarıdan çok basit gibi görünse de aslında çalışmaya ilk başladığınızda sizi oldukça zorlayacaktır. Perdenin neresine basacağınız, dik basma, penalama, el ve parmak koordinasyonu bu egzersizlerle oturacaktır. Bu yüzden parmak egzersizleri tam ve eksiksiz bir şekilde hiç bir şey es geçilmeden yapılmalıdır. Parmak egzersizleri sadece başlangıçta yapılan bir egzersiz değildir. Ne kadar ilerlemiş olursanız olun çalamadan önce mutlaka parmak egzersizleri yapmaya özen gösterin. Çünkü parmak egzersizleri gitar çalmaya başlamadan önce parmaklarınızı açacaktır.

4) Akordlu Çalmaya Özen Gösterin

Parmak egzersizi yaparken dahi akordlu çalmaya özen göstermelisiniz. Akordlu çalınarak gitardan çıkan sesleri zamanla ezberler, doğru sese kulağınız alışır. Bu kulağınızı geliştirecek olan en önemli unsurdur. Unutmayınız ki önemli olan doğru yere basmak değil basılan yerden doğru sesi çıkartmaktır. Gitar akordu yapımı ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

5) Metronom ile Çalışın

Metronom notaların doğru aralıklarla verilmesini sağlar. Çoğu gitaristin atladığı, gitar eğitiminde yeri büyük olan metronom ile çalışmak gitariste çok büyük yararlar sağlar. Metronom size blues veya swing yapmayı öğretmez. Bu tamamen hissiyatınıza ve yaratıcılığınıza kalmıştır. Metronom şarkı trafiğini yakalamanıza ve nota değerlerini tam anlamanıza olanak sağlayacaktır. Metronom ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

6) Notadan Korkmayın

Günümüzde özellikle gitar öğreniminde tab sistemi ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Ancak şunu unutmayınız ki müzik yapmak için müziğin evrensel dili olan notaları bilmeniz gerekmektedir. Çoğu kişi nota deyince hemen burun kıvırır ve yapamayacağını düşünmektedir. Ancak nota öğrenmek kafada büyütüldüğü kadar zor bir işlem değildir. Çok basit bir dil öğreniyormuş gibi düşünün. İyi anlatıldığı zaman oldukça keyifli ve kolay şekilde öğrenilecektir. Nota eğitimi için ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

7) Her Gün Mutlaka Egzersiz

Çok işiniz olsa dahi her gün mutlaka egzersiz yapmaya özen gösterin. Yapacağınız ekstra 15 dakikalık bir egzersiz bile size büyük yararlar sağlayacaktır. Unutmayın ki ilk başlarda egzersiz yaparken sıkılacaksınız ancak ileride çıkaracağınız güzel melodileri, atacağınız güzel soloları düşünün. Bugün izlediğiniz büyük gitaristlerin hepsi sizin geçtiğiniz aşamalardan geçtiğini unutmayın. Azim ve istek sizi öne geçiren yegane unsur olacaktır. O nedenle az da olsa mutlaka her gün gitarda egzersiz yapmayı atlamayın.

8) Kulaktan Şarkı Çıkarmaya Çalışın

Gitar eğitimi süresince asla eğitmenin verdiği çalışmayla yetinmeyin. Evde deneysel çalışın. Bir şarkıyı kendi kendinize kulaktan çıkarmaya çalışın. Sadece derslere gelip giderek tam anlamıyla verim sağlayamazsınız. Sizinde eve gittiğinizde derslerin üstüne koyarak ilerlemeniz gerekmektedir.

9) Bütün Müzik Türlerine Aşina Olun

Şunu unutmayın, ne dinlerseniz onu çalarsınız. Müzik evrenseldir. Örneğin sadece Metal dinleyerek metal müziğinde olanları tekrar edersiniz. Blues, Jazz gibi müzik türlerine de göz atın. Farklı müzik türlerini dinlemek yaptığınız müzik türlerinde de yeni fikirler aklınıza getirecek ve yaratıcılığınızı geliştirecektir. O nedenle bütün müzik türlerini gitarınızda deneyin.

10) Sabır, Azim, İstek

Gitara başladığınızda uzun soluklu bir yola girdiğinizi unutmayın. Hemen hayallerinizde ki sololara, ritimlere ulaşamayabilirsiniz. Asla pes etmeyin. Örneğin bareli akorlarda zorlanabilirsiniz. Ancak pes etmeyin, üstüne gidin. Şunu unutmayın yeterli çalışma, istek ve azimle yapamayacağınız hiçbir şey yok.

 

Ücretsiz deneme dersimizden yararlanmak için bir telefon uzağınızdayız!

0507 314 36 64