Gitardan Bozuk Ses Çıkması

“Görünürde Sorun Yok Gibi Ama Ses Kötü Çıkıyor” !!!

Piyasada oldukça farklı markalarda oldukça fazla kalite aralığında gitarlar bulunmaktadır. Gerek yüksek kalite ve maliyetli gitarlarda gerek ise düşük kalite ve maliyetli gitarlarda satın alındığında temiz ve net sesler çıkarken bir zaman sonra tellerde cızırdamalar ve kötü sesler çıkmaya başlayabilir.

Durun!! Bu yazıya geçmeden önce okumanız gereken başka bir yazı var, buradaki 11 maddeyi kesinlikle okumalısınız! —> Temiz Ses Çıkartıp İyi Gitarist Olabilmenin 11 Yolu

Çoğu kişi bu cızırdamalar ve kötü ses bağlamında gitarının bozulduğunu fazla masraf çıkaracağını düşünür. Fakat, gitardan elde edilen kötü seslerin oldukça basit bir çözümü olabilir ve düzeltebilirsiniz. Yada gitar üzerinde ki probleminiz ciddi boyutlarda olup düzeltmeye çalışmadan işin ustasına götürmeniz gerekebilmektedir. Çünkü gitar üzerinde deneme, yanılma yoluyla yaptığınız düzeltme işlemi gitarda daha fazla sorunlara yol açabilmektedir.

bozukses

Bu Sorunlar Nasıl Giderilir?

Sadece gitar için değil başka enstrüman içinde geçerli olmak üzere en ufak bir sorun bile titizlikle incelenmelidir. Bir sorunu düzeltirken diğer soruna sebebiyet verebilirsiniz. Tabii sorunu çözebilmek için ilk önce gitar üzerinde önemli bir deneyime ve biraz da olsa teknik bir bilgiye sahip olunmalıdır. Size ilk tavsiyemiz sorunun ne olduğunu anlamıyorsanız kesinlikle yaptırmak üzere enstrüman atölyelerine gitarınızı götürünüz.

  • Akord Problemi; Öncelikle gitardan kötü ses elde ediyorsanız ilk olarak akortunuzu kontrol etmelisiniz. Akordu yeni yapmış olabilirsiniz ancak gitar akord tutmuyor olabilir, akort kulakçığını değiştirmeniz gerekebilir. Her zaman ilk olarak akortunuzu kontrol etmeyi unutmayınız..

 

  • Sorun Sizden Kaynaklanabilir; Gitar üzerinde yanlış ses elde etmenin nedenleri arasında en çok rastlanan durum özellikle gitara yeni başlayan kişilerin tam anlamıyla klavye üstünde ki tellere basamamasından kaynaklıdır. Klavyeye daha kuvvetli ve dik olarak basmaya çalışın. Özellikle dik basamadığın takdirde akor basarken düzgün ses çıkarmanız imkansız olacaktır.

 

  • Klavye Üzerinde Prüzleşme; Sesin cızırdamasına sebebiyet veren en etkin unsurdur. Gitarı günlük hayatta taşırken veya bir yere dayarken klavye üzerinde hasara sebebiyet verebilirsiniz. Lokal olan bu hasarlar bazı tellerin bazı perdelerinde cızırdamalar yaratabilir. Bu sorunun üstünden yeterli teknik bilginiz yoksa tek başına gelemezsiniz. Kesinlikle bir enstrüman yapım atölyesine tamire götürmelisiniz. Aksi takdirde yapmaya çalışırken daha farklı sorunlara sebebiyet verebilirsiniz.

 

  • Sap ayarı; Gitar çalan kişilerin bir çoğunda sap ayarının bozulması korkulu bir rüya gibi gelmektedir. Ancak sap ayarı akord bozulması kadar olağan olmasa da oluşabilecek bir durumdur. Gitarda sap atması mevsim geçişlerinde sık olarak görüldüğü için genellikle mevsim geçişlerinde sap ayarı yapılmaktadır. Bunun tek nedeni sıcaklık farklılıklarıdır. Sap ayarının bozuk olduğunu ise göz hizasıyla anlayabilirsiniz. Her tel değişiminde gitar klavyesinin baştan aşağıya eğimsiz gittiğine emin olun.

 

  • Saydıklarınızı kontrol ettim düzgün; Sıraladığımız bu sorunlar sizde mevcut değil ve hala bozuk ses elde ediyorsanız kesinlikle işin ustalarına götürmelisiniz.

 

Gitarınızda düzgün ses elde etmek ve güzel tonlar yakalamak istiyorsanız kesinlikle bakımına özen göstermelisiniz. gitar bakımı hakkındaki yazımıza buradan ve buradan ulaşabilirsiniz