Gitarda Tab Nasıl Okunur?

Tab Nedir?

Tab ismi icat eden kişinin isminden veya soy isminden gelmemektedir. Tablature kelimesinin kısaltılmasından ortaya çıkmıştır. Gitar için özel olarak geliştirilen bir sistem olmakla birlikte, tab sistemi hakkında derin tartışmalar bulunmaktadır. Kimi virtüöz ve gitar hocalarına göre tab sistemi nota bilgisini öldürüp gitar öğrenmeye çalışan kişiye yarım bilgi aktarılmasına sebebiyet verirken, kimi gitar hocalarına göre ise özellikle parmak egzersizlerini göstermek için başvurulan faydalı bir sistem. Gitar Hakkında Daha Çok Bilgi Almak istiyorsanız Buradan Yazımıza Ulaşabilirsiniz.

tab okuma

 

Nota sistemi tüm enstrümanlar için evrensel bir değer taşımaktayken tab sistemi sadece gitarı ilgilendiren bir sistemdir. Tab sistemini bilmekte elbette yarar vardır ancak bir gitaristin özellikle gruplarda kendini geliştirmesi için kesinlikle nota öğrenmesi gerekmektedir. Hem nota sistemini hemde tab sistemini bilmek size büyük yarar sağlayacaktır.

Gitarda Tab Nasıl Okunur?

Tablature (tab) ,gitar için özel bir müzik notasıda denilebilir. Tab bir gitar nota özelliği olarak var olmuştur. Tab nota özelliğini bir sistem olarak algılamak doğru olacaktır. Tab nota sisteminde, nota bilmeye gerek duymadan çok basit şekilde anlaşılır bir nota türü olup evrenseldir. Dünyanın Her yerinde aynı şekilde kabul edilen kalıplar çerçevesinde okunur ve yazılır.

Tablara bakarak şarkı öğrenmek daha pratik ve kestirme bir yoldur. İnternette hemen hemen her istediğiniz şarkının tablarını bulabiliyorsunuz.

Eğer tablara bakarak şarkı çalmak istiyorsanız size kesinlikle guitar pro programını öneririz. Gitar pro, gitar tabı oluşturmaya ve tab okumaya yarayan ve bunun dışında metronom, akort cihazı vs. gibi birçok eklentisini içinde barındıran çok kullanışlı bir programdır.

Tab sisteminde 6 tane alt alta çizilmiş çizgiler bulunmaktadır. Bu çizgilerden en üsteki olan gitarda en altta bulunan ince mi telidir. Örneğin en üst çizgi üzerinde 4 – 5 – 7 varsa bu ince mi teli üzerinde 4. 5. ve 7. perdelere basacaksınız anlamına gelmektedir.

Örneğin;

tab2

 

 

 

En üstteki çizgi gitarda en alt teli onun altında ki  çizgi en alt telin bir üstünde ki teli temsil etmektedir. Tab sisteminde en alt çizgi ise gitarda en üst teli temsil etmektedir.

Tab sistemi ile örnek şarkı;

rapsodi tab